30 milyon kişi koronavirüs karantinasında! Çin yeniden alarma geçti

ÇİN’den yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarıyla ilgili endişe veren haberler gelmeye başladı. Koronavirüsün ilk görüldüğü ülke olan Çin’de artan vakalar nedeniyle kentler yeniden izolasyona alındı ve 30 milyona yakın kişi bir kez daha karantinaya girdi. Toplu test ve özel giysili görevliler ise sokaklara geri döndü.

2019’un son günlerinde Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hayatımızdan çıkacağı gün içine geri sayım sürerken Çin’den kötü bir haber geldi. Ülkede vakalar geçtiğimiz hafta iki yıl aradan sonra yeniden bini aşarak en yüksek sayıya ulaşmıştı.

Çin, salı günü 5 bin 280 Kovid-19 vakası bildirdi. Bir önceki güne kıyasla vaka sayıları yaklaşık iki kat artarken Pekin yönetimi çareyi kentleri kilit altına almakta buldu. Söz konusu karar kapsamında 30 milyona yakın kişi bir kez daha karantinaya girdi.

Ez naz 13 kent karantinaya girdi. 17 milyon nüfuslu Shenzhen şehrinde de kapanma tedbirleri yeniden devreye girdi. Dokuz milyon kişiye ev sahipliği yapan eyalet başkenti Changchun da dahil olmak üzere birçok şehrin sakinlerine ‘evde kalın’ talimatı verildi. Koruyucu kıyafetler giyen sağlık ekipleri ise ülkenin dört bir yanında toplu testler yapmaya devam ediyor.

Otomotiv fabrikası durdu
Çin’de artan vakalar sadece Shenzhen şehrini değil farklı şehirleri de etkiledi. Çin’in kuzeydoğu kesiminde yer alan Jilin eyaleti de artan Kovid-19 vakaları nedeniyle karantinaya alındı. Söz konusu karantina yüzünden dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Toyota da üretime zorunlu olarak ara verdi. Ağır sanayi merkezi olan Changchun ve çevresinde Çin’in otomotiv üretiminin yüzde 10’u yani yaklaşık 2 milyon adetlik üretim gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.