ABD’ye ilerleyen Fiona Kasırgası için kategori 4 uyarısı

Ulusal Kasırga Merkezinden (NHC) yapılan açıklamalarda, Fiona ismi verilen kasırganın Atlantik Okyanusu’ndaki Dominik Cumhuriyeti ve Porto Riko üzere ada devletlerinde milyonlarca insanın hayat şartlarına ziyan vererek Turks and Caicos adalarına yöneldiği bilgileri paylaşıldı.

1 milyon insan susuz, 3 milyon insan elektriksiz kaldı

AA’nın haberine nazaran; kasırganın, tesirli olduğu bölgede 1 milyon kişiyi susuz ve 3 milyondan fazla ada sakinini elektriksiz bıraktığı aktarılırken, çok yağışların tesirli su baskınları oluşturabileceği uyarısı yapıldı.

NHC’den yapılan son açıklamada, ”Uydu dataları, Windward Adaları’nın birkaç yüz mil doğusunda bulunan tropikal dalganın daha âlâ organize olduğunu gösteriyor. Ek gelişme bekleniyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde tropikal bir depresyon oluşması öngörülüyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Kategori düzeyi 4’e ulaşabilir

Açıklamada kategori 3 düzeyinde başlayan Fiona Kasırgası’nın yarın şiddetini artırarak kategori 4 düzeyine ulaşabileceğine işaret edildi.

ABD Lideri Joe Biden bugün erken saatlerde, Fiona Kasırgası’nın vurduğu Porto Riko’nun Valisi Pedro Pierluisi ile telefonda görüşerek, federal yardımların en yakın vakitte bölgeye ulaşacağı kelamını vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.