Acarzade Küme CEO’su: Gaye pazarlarımıza ABD’yi de ekledik

Ekonomideki global dalgalanmalar ile Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı tedarik dertleri, ihracatı durdurmadı. Yılın birinci 6 ayında ihracat %20 artışla 126 milyar dolara yaklaştı.

TİM’in haziran ayı datalarına nazaran, çelik kesimi 2,3 milyar doları aşan hacmiyle en ihracatçı 3. dal oldu.

Dalın 6 aylık ihracatı 12 milyar dolar hududuna yaklaşırken, ABD çeliğin hudut ötesindeki seyahatinden en büyük hissesi aldı. Demir ve demir dışı metaller ihracatı ise mayıs ayında kısmi bir düşüşün akabinde haziranda yine artışa geçerek 6 aylık ihracat bilançosuna yaklaşık 8 milyar dolar sayısını yazdırdı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Acarzade Küme CEO’su Muhammed Ali Acarzade, “Türkiye, geçtiğimiz yıl, Almanya’yı bir kere daha geride bırakarak Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7. çelik üreticisi pozisyonunu korudu.

Tüketime bağlı olarak yerli üretimdeki artış, büyümeyi tetikledi. Çelik tüketimi 2021’de %13,2 artarak 33,4 milyon ton düzeyine kadar yükseldi. Orta ve uzun vadede bu artışın sürmesi bekleniyor.

İç piyasada artan talebin yanı sıra sanayi dalındaki büyüme de üretimi direkt etkilerken, ülkemizin coğrafik pozisyonunun verdiği avantaj da ihracat faaliyetlerine dinamizm getirdi” dedi.

TÜRKİYE, BATI’NIN ALTERNATİF PAZAR ARAYIŞLARINA YANIT VERDİ

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların tesiriyle başta ABD olmak üzere AB ülkelerinin alternatif pazar arayışına girdiğini söyleyen Muhammed Ali Acarzade, “Giderek artan demir çelik üretimimizle Batı’nın alternatif pazar arayışlarına yanıt verdik.

Yılın birinci 6 ayında ABD’ye yapılan çelik ihracatında %94 artış yaşandı. Birebir devirde Almanya’ya ihracatımız %30’u aştı. 6 ayda ABD’ye yapılan demir ve demir dışı metaller ihracatındaki artış %50’nin ötesine geçerken, Almanya’ya ihracatımız %58’den fazla arttı.

Almanya, yıllık bazda değerlendirildiğinde petrol krizinin yaşandığı 1981’den bu yana en yüksek ithalatını gerçekleştirdi. Almanya yüksek potansiyeliyle Türkiye’nin ihracat rotası haline geldi. Fransa, Çin, Kanada ve Meksika üzere ülkeler de ihracatta büyük bir potansiyel barındırıyor” tabirlerinde bulundu.

2023’TE YURT İÇİ VE DIŞINDA BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

Geçtiğimiz yıl ihracat faaliyetlerini yaklaşık %73 artırdıklarını söyleyen Acarzade Küme CEO’su Muhammed Ali Acarzade, “Almanya başta olmak üzere ortalarında Fransa, İtalya, Belçika, Hindistan, Kanada, Çin, Güney Kore, Tayland’ın bulunduğu 30 ülkeye demir-çelik ve türevi eser ihraç ediyoruz. Afrika ve Ortadoğu en büyük pazarlarımız. 2021’de Polonya, İspanya ve ABD’yi de ihracat yaptığımız ülkelerin ortasına ekledik.

Memleketler arası standartlara uygun geliştirdiğimiz eserlerimizin kalitesini artırmaya yönelik faaliyetlerimizi hızlandırdık.

Yeni yatırımlarımızla üretimimizi desteklerken ihracat faaliyetlerimizi de genişletmeyi planlıyoruz. 2023 ihracat gayemiz, Ortadoğu’da daha çok büyümek.

Ülkemizde ve yurt dışında farklı dallara yatırım yapacağız. Yurt içi ve dışında demir çeliğin yanı sıra kozmetik, besin, dokuma dallarında de büyümeyi hedefliyoruz” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.