Akkuyu’da tarihi gün! Yeni reaktör için temel atıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’nin, güçte dışa bağımlılığını en aza indirmek için attığı adımlar ortasında başı çeken Akkuyu NGS’de çalışmalar sürat kesmeden sürüyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali 4’üncü Reaktör Temel Atma Merasimi düzenlendi. Merasime, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Aleksey Likhachev de katıldı.

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarından satır başları;

Bugün son reaktörün temelini atıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl da yani Cumhuriyetimizin 100. yılında da açılışını birlikte gerçekleştireceğiz.

Akkuyu’nun 60 yıl boyunca işletmede kalacağı düşünüldüğünde, Akkuyu ile birebir büyüklükteki bir doğal gaz santrali için toplamda 420 milyar metreküp gazı ithal etmek durumunda kalacaktık, bu mevcut doğal gaz gereksinimimizin neredeyse 8 katından daha fazla bir sayı demektir.

Akkuyu bugünkü haliyle dünyanın en büyük projesidir. Akkuyu’da işler planladığımız halde ilerliyor, sahanın her noktasında çalışmalar eş vakitli sürüyor.

Akkuyu, kömür bazlı hesaplamaya nazaran yılda 35 milyon ton, işletmede kalacağı 60 yıl zarfında ise 2,1 milyar ton karbon emisyonunu engelleyecek. 

Akkuyu yalnızca elektrik üretiminde değil yeşil güç konusunda da kıymetli noktada.
AB nükleer gücün yeşil güç olarak kabul edilmesini onayladı. Nükleer güç santralleri en yüksek güvenlik standardı ile kuruluyor.

Evvelsi gün Tahran’da tepe vardı. İki başkan de bir ortadaydı. Akkuyu da gündeme geldi. İki başkanın de selamını iletiyorum.

ELEKTRİK TALEBİNİN YÜZDE 90’INI KARŞILAYACAK

Akkuyu NGS’deki tüm reaktörlerin devreye alındığında Türkiye’nin elektrik gereksiniminin yüzde 10’unu karşılayacağını belirten Dönmez, “Santralde her biri 1200 megavat olmak üzere 4 reaktör olacak. Yani heyeti gücü toplamda 4 bin 800 megavat. Bu projeden yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretimi gerçekleşecek. Bu da tek başına Ankara ve İzmir’in toplam elektrik talebine ya da İstanbul’un elektrik talebinin yüzde 90’ına denk geliyor.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.