Amerikan hayalinin sonu: Avrupa’ya göç başladı

Doların birinci sefer euroya karşı kıymet kazanması, koronavirüs salgınının akabinde Rusya – Ukrayna savaşıyla karşılıklı yaptırımların neden olduğu global kriz, ABD’den Avrupa’ya göçleri artırdı.

Dolar euroyu geçti, Amerikalılar Avrupa’yı tercih etti

ABD’de kaydedilen yüksek enflasyonun sonucu olarak maliyetlerin artışı, bunun yanı sıra euro/dolar parametresinin 20 yıl sonra eşitlenmesi, Amerikalılar için Avrupa yolunu açtı. Avrupa’ya göç eden Amerikalıların sayısı artışta.

“Amerikan rüyası”, Avrupa’ya evrildi

CNN Türk’ün haberine nazaran; yapılan son araştırmalar, “Amerikan rüyası” ile ABD’ye taşınma trendinin, bilakis döndüğünü ortaya koydu. Her geçen gün daha fazla sayıda Amerikan vatandaşı, Atlas Okyanusu’nu geçerek Avrupa’ya taşınıyor.

Durumu düzgün olan büyük kentlere, gençler küçük şehirlere

Emekli ve maddi durumu güzel olanların, doların da euro karşısında pahalanmasıyla Avrupa başkentlerini tercih ettiği, gençlerin ise nispeten ucuz konutların bulunduğu daha küçük Avrupa kentlerini tercih ettiği belirtildi.

En çok tercih edilen ülke Yunanistan

İtalya, Portekiz, İspanya, Yunanistan ve Fransa, göç edenler için en tanınan ülkelerin ortasında yer alıyor. ABD merkezli bir gayrimenkul şirketi Yunanistan’a taşınmak isteyen Amerikan vatandaşlarının Nisan-Haziran devrinde bir evvelki yıla nazaran yüzde 40 arttığını açıkladı.

Böylece, daha çok Akdeniz ülkelerinin tercih edildiği listede, komşu Yunanistan ABD’den en çok göç alan ülke pozisyonunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.