Android 14, Pil Sağlığı Ölçme Özelliğiyle Gelebilir

Eski Android sürümlerinde cihazın pilinin kalan maksimum kapasitesini görmek için yerel bir özellik yoktu. Ancak bu durum Android 14 ile değişecek. Eski XDA-Developers EIC’si Mishaal Rahman, Google’ın Android 14 sürümüne pil sağlığı özelliğiyle alakalı bazı  “BatteryManager” API’leri eklediğini açıkladı.

Bunlardan ikisi döngü sayısı ve şarj durumu hakkında bilgi sağlamak için kullanılan genel API’ler. Geri kalanı ise cihazın üretim tarihini, ilk kullanım tarihini ve sağlık durumunu bildiren sistem API’leri. Rahman, “BATTERY_STATS” iznine sahip herhangi bir uygulamanın bu sistem API’lerini çağırabileceğini ancak bunların yalnızca Android 14 Beta 2 veya üstünü çalıştıran Pixel cihazlarında kullanılabildiğini bildirdi.

Google’ın kararlı Android 14’e uygun bir pil sağlığı özelliği ekleyeceğini ve böylece cihazınızın pil sağlığı durumunu kontrol etmek için üçüncü parti uygulamalara güvenmek zorunda kalmayacağınızı umuyoruz. Peki siz yeni Android 14 pil sağlığı özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir