Argüman: Bill Gates Elon Musk’ı durdurmak için milyon dolarlık fon dağıttı

Microsoft kurucusu Bill Gates’in ABD’li milyarder Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını engellemek için milyon dolarlık fon sağladığı argüman edildi.

Sputnik’in haberine nazaran, Çevrimiçi Özgürlük Vakfı’nın (Foundation for Freedom Online/FFO) Breitbart ile paylaştığı bilgilere nazaran, Tesla ve Space X CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını açıkça engellemeye çalışan 26 örgütten 11’ine, Bill ve Melinda Gates Vakfı yüz milyonlarca dolar verdi. Buna nazaran, reklam verenlere platformu boykot etmeleri için baskı yapıldı.

Habere nazaran, Gates takviyeli 11 kuruluş ortasında Yeni Teşebbüs Fonu, Medya Adalet Merkezi, Medya Demokrasi Fonu, Ulusal Hispanik Medya Koalisyonu ve Hesap Veren Teknoloji bulunuyor. Hepsi, reklam verenlere boykot daveti yapan açık mektubun imzacılarından. 2008’den beri Gates Vakfı’ndan toplam 457 milyon doları bulan 102 nakit hibe aldıkları belirtilen kelam konusu kuruluşların yanı sıra Musk’a karşı fon dayanağı alan öteki kuruluşlar olduğu da belirtiliyor.

REKLAM VERENLERE BOYKOT DAVETİ

Geçen ay 26 kuruluş, platformun son birkaç yıldır benimsediği sıkı söz özgürlüğü denetimlerini yumuşatmak için Musk’ın rastgele bir gayret sarf etmesi halinde reklam verenlerin Twitter’ı boykot etmesini talep eden bir açık mektup imzalamıştı.

“Elon Musk’ın Twitter’ı ele geçirmesi, bilgi ekosistemimizi daha da zehirli hale getirecek ve bilhassa aslında en savunmasız ve marjinalleştirilmiş olanlar ortasında kamu güvenliğine direkt bir tehdit oluşturacaktır” denilen mektupta, Musk’ın işvereni olacağı platformla çalışmaya devam eden reklam verenlerin “nefreti, aşırılığı, sıhhatle ilgili yanlış bilgileri ve komplo teorisyenlerini güçlendiren bir platformla münasebet kurma riskine gireceği” ileri sürülmüştü. (Kaynak)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.