Biden’dan enflasyon açıklaması: Kabul edilemez derecede yüksek

ABD Lideri Joe Biden, ülkede haziran ayı enflasyonunun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu lakin akaryakıt fiyatlarındaki son düşüşün tesirini yansıtmadığından yeniliğini yitirdiğini söz etti.
Biden, yaptığı yazılı açıklamada, haziranda yüzde 9’u aşan enflasyon verisine ait değerlendirmede bulundu.

Başkan Biden, “Bugünkü manşet enflasyon okuması kabul edilemez derecede yüksek olsa da yeniliğini yitirmiş durumda.” sözünü kullandı. Güç kaleminin tek başına enflasyondaki aylık artışın neredeyse yarısını oluşturduğuna işaret eden Biden, bugün açıklanan dataların akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün tam tesirini yansıtmadığına dikkati çekti.

Biden, buğday üzere öbür emtiaların fiyatlarında da hazirandan bu yana keskin düşüş yaşadığını aktardı.

Enflasyonun en acil ekonomik meseleleri olduğunu vurgulayan Biden, bu durumun dünyanın çabucak her ülkesinde tesirli olduğunu tabir etti. Biden, “Enflasyonla çaba en büyük önceliğim. Fiyat artışlarını denetim altına almak için daha süratli ve daha fazla ilerleme kaydetmemiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda atacakları adımlara da değinen Biden, akaryakıt fiyatını düşürmek için elinden gelen her şeyi yapmayı sürdüreceğini kaydetti. Biden, stratejik petrol rezervinden piyasaya akaryakıt sunmaya, Rus petrolüne fiyat hududu koymak için Avrupalı müttefikleriyle hareket etmeye, üretimi artırmak için ABD’nin petrol ve gaz bölümüyle çalışmaya devam edeceğini aktardı.

Petrol fiyatlarının haziran ortasından bu yana yaklaşık yüzde 20 düşmesine karşın akaryakıt fiyatlarındaki gerilemenin bunun yarısı kadar olduğuna işaret eden Biden, petrol şirketlerinin bunu kar elde etmek için bir mazeret olarak kullanmaması gerektiğini vurguladı.

Biden, reçeteli ilaçlardan elektrik faturaları ve sıhhat sigortası primlerine kadar Amerikalı ailelerin günlük harcama maliyetlerini azaltmaya yönelik yasa konusunda harekete geçilmesi için de Kongreye davette bulundu.

Başkan Biden, “ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyonla çaba etmesine yardımcı olmak için gereksinim duyduğu alanı sağlamaya devam edeceğim.” sözünü kullandı.

ABD Çalışma Bakanlığının bugün açıkladığı datalara nazaran, ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık yüzde 1,3 artarken, yıllık yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana kaydedilen en süratli artışı gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.