CHP’li Altay: Bahçeli, Süleyman Soylu üzerinden Erdoğan’a ültimatom verdi

CHP’li Engin Altay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik destek açıklamasını değerlendirdi. Altay, “Bahçeli, Süleyman Soylu üzerinden Erdoğan’a ültimatom vermiştir. Bu basınç ve tehdide Erdoğan boyun eğecek mi eğmeyecek mi, teslim olacak mı olmayacak mı hep birlikte göreceğiz” dedi.

CHP'li Altay: Bahçeli, Süleyman Soylu üzerinden Erdoğan'a ültimatom verdi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Sayın Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan ile Süleyman Soylu arasındaki mesafenin kapanması için dün bir ültimatom vermiştir. Bunun adı ültimatomdur” değerlendirmesini yaptı.

Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik destek açıklamasını değerlendirdi.

“Şimdi Sayın Bahçeli, Erdoğan ile Süleyman Soylu arasındaki sosyal mesafeyi kapatmanın peşine düşmüş” diyen Altay, “Erdoğan da İçişleri Bakanıyla arasındaki mesafeyi açık tutuyor, kapatmıyor. Sayın Bahçeli diyor ki; ‘Bu mesafe kapanacak. Süleyman Soylu yalnız değildir, devletin İçişleri Bakanı’dır'” ifadelerini kullandı.

Altay, şöyle devam etti: “Sayın Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan ile Süleyman Soylu arasındaki mesafenin kapanması için dün bir ültimatom vermiştir. Bunun adı ültimatomdur. Erdoğan’a verilen ültimatomdur. Sayın Bahçeli, Süleyman Soylu üzerinden Erdoğan’a ültimatom vermiştir. Bu basınç ve tehdide Erdoğan boyun eğecek mi eğmeyecek mi, teslim olacak mı olmayacak mı hep birlikte göreceğiz. Ama öyle görünüyor ki Süleyman Soylu, Cumhur İttifakı bakımından en büyük ortak bölendir ya da en küçük ortak katlayandır. Süleyman Soylu, Cumhur İttifakı tahterevallisinin omurgası olarak orada duruyor. Bakalım o tahterevalliden kim düşüyor, hep birlikte göreceğiz.”

“26. FEZLEKEMİZ HAYIRLI OLSUN”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait dokunulmazlık dosyasının,TBMM Başkanlığına sunulduğunu hatırlatan Altay, “26. fezlekemiz hayırlı olsun. Buradan 6 bin 500 savcıya sesleniyorum; Ey unvanının başında cumhuriyet ibaresi olan savcılar, Sayın Genel Başkan, Cumhurbaşkanına yalancı dediği için hakaretten fezleke yolluyorsunuz. Ben şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’nu ihbar ediyorum. Sayın Genel Başkan, Erdoğan için dedi ki; ‘Yardım ve yataklık yaptın, yapıyorsun’ dedi. Kime, FETÖ’ye, PKK’ya, IŞİD’e. Ya bir tane savcı da, Cumhurbaşkanı’na ‘Yardım ve yataklık yapmak ne demek, bu bir hakarettir’ deyip niye dava açmıyorsunuz? Yalan söylemek hakaret de, ‘terör örgütüne yardım ve yataklık yaptın’ demek hakaret değil mi? Nerede bu savcılar?” diye sordu.

chp-li-altay-bahceli-suleyman-soylu-uzerinden-erdogan-a-ultimatom-verdi-896385-1.
Fotoğraf: Engin Altay

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Kaldırın dokunulmazlıkları” dediğini anlatan Altay, “Cumhur İttifakı ile birlikte Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığını bir kaldırın da, kokmuş da olsa, çürümüş de olsa o mahkemelerde bir hesaplaşalım, bir görüşelim. Kemal Kılıçdaroğlu, iddialarının belgelerini tek tek ortaya bir koysun” dedi.

“MİLLET İTTİFAKI KARAR VERECEK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun “Cumhurbaşkanı adayımız Kılıçdaroğlu” açıklaması hatırlatılarak, cumhurbaşkanı adaylarının netleşip netleşmediği yönündeki soruya Altay, “Her CHP’li, genel başkanını cumhurbaşkanı olarak görmek ister. Bu, doğal ve doğru olandır. Ancak Genel Başkanımızın söylediği gibi bu konuya Millet İttifakı karar verecektir. Sayın Kuşoğlu’nun, parti yöneticisi sıfatıyla genel başkanımızı cumhurbaşkanı olarak görmek istemesi ve ilan etmesi gayet doğaldır. Ama kararı verecek olan Millet İttifakı’dır” yanıtını verdi.

Zülfü Livaneli’nin Deniz Baykal ile ilgili sözlerine yönelik değerlendirmesi sorulan Altay, “CHP’de genel başkanlık yapmış hayatta olan ve olmayan bütün önceki genel başkanlarımız bizim için saygındır, saygıdeğerdir, kıymetlidir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.