Çin işgal tatbikatını tamamladı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, yaptığı açıklamada, Tayvan etrafındaki sularda ve hava alanında yürütülen tatbikatların sona erdiğini duyurdu. Tatbikatlardaki vazifelerin muvaffakiyetle tamamlandığı, ordunun müşterek muharebe kabiliyetinin aktif formda test edildiğini aktaran Sözcü Şi, Tayvan Boğazı’ndaki durumu izleyeceklerini ve muharebeye hazırlık tatbikatları nizamlı olarak icra edeceklerini belirtti.

Açıklama, Çin’in sabah saatlerinde Tayvan konusunda bir siyaset evrakı yayımlamasının akabinde geldi. Evrakta Çin ile Tayvan ortasında ideolojik ve toplumsal farklılıkların tanınması temelinde “barışçı tekrar birleşme” gayesini vurgulanmıştı.

Çin’de kabine vazifesindeki Devlet Kurulu’na bağlı Tayvan Alakaları Dairesi ile Enformasyon Dairesinin ortak yayımladığı, “Tayvan Sorunu ve Yeni Periyotta Çin’in Birleşmesi” başlıklı evrakta, Pekin’in Ada üzerindeki egemenlik savları yinelenirken uzlaşmacı iletilere yer verilmesi dikkati çekmişti.

Tatbikatlar Ada etrafındaki 6 bölgede yürütülmüştü

Çin ordusu, Pelosi’nin ziyaretinin akabinde 4-7 Ağustos’ta Ada etrafında 6 bölgede askeri tatbikatlara başlamıştı. Tatbikatlarla ilgili yayımlanan hava güvenliği ihtarlarının (NOTAM) mühleti 7 Ağustos’u izleyen gece saatlerinde dolarken, faaliyetler 8 ve 9 Ağustos’ta da devam etmişti.

Ada’nın etrafında fiili bir abluka oluşturan tatbikatlar nedeniyle kimi bölgeler gemi ve uçak trafiğine kapatılırken, Tayvan Boğazı’ndaki güvenlik telaşı nedeniyle seferlerin iptal edildiği bildirilmişti.

Bu ortada, Tayvan da dün Ada’nın güneyindeki Pintung vilayetine bağlı Fınggang’da gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı topçu tatbikatı yapmıştı.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri’nin ziyareti

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının kesimi olarak gören Pekin’in reaksiyonunu çekmişti. Çin, ziyaretin akabinde Ada etrafındaki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.