Çin’in Anhui eyaletinde koronavirüs telaşı yaşanıyor

Koronavirüs pandemisiyle çabada “sıfır vaka” stratejisini benimseyen Çin, alarm durumunda olmayı sürdürüyor.

Son olarak ülkesinin doğusundaki Anhui eyaletinde koronavirüs hadiselerinde artış yaşanıyor.

Yeni salgın dalgası endişesi

Vakalarda son bir haftada görülen artış, bölgede yeni salgın dalgası tasasına yol açtı.

Ulusal Sıhhat Komitesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, son 24 saatte 292 mahallî hadise tespit edildi. Olayların 61’i hastalık belirtisi gösterirken, 231’i ise göstermiyor.

Belirti göstermeyen hadiseler var

Hastalık belirtisi gösteren hadiselerden 60’ına Sucou kentine bağlı Sişian ilçesinde, 1 olaya ise Lingbi ilçesinde rastlandı. Her iki ilçede hastalık belirtisi göstermeyen hadiseler da bulunuyor.

İlk sefer eyalet merkezi Hıfey kentinde 26 Haziran’da ortaya çıkan olayların, yeni bir salgın dalgasına yol açmasından tasa ediliyor.

Tespit edilen hadise sayısı

Eyalette son bir haftada hastalık belirtisi gösteren 105, göstermeyen 467 hadise tespit edildi.

Vakalardan alınan numunelerin DNA tahlillerinin hangi virüs varyantına ilişkin olduğu belirtilmezken, salgına Omicron ve alt varyantlarının yol açtığı varsayım ediliyor.

Omicron hadiseleri ‘sıfır vaka’ stratejisi için sınamaya dönüştü

AA’nın haberine nazaran, bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantının ortaya çıkardığı tablo, Çin’in koronavirüse karşı “sıfır vaka” stratejisi için sınamaya dönüştü.

Koronavirüs hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji; karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler bölümündeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor.

Tartışmalara yol açtı

Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalesi ve ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Diğer ülkeler, koronavirüse karşı salgın müdafaa önlemlerini büyük ölçüde kaldırıp olağanlaşmaya giderken; Çin’in, çaba stratejisini vakit içinde nasıl uyarlayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.