Cumhurbaşkanlığı’ndan Türkiye’nin Afganistan kararıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulundu. İbrahim Kalın, şunları söyledi:

“SAHADAKİ GERÇEKLERİ GÖREREK HAREKET ETMEK ZORUNDAYDIK”

* ABD, Afganistan’dan çekilme kararı aldığından itibaren biz de kendi planlarımızı yapmaktaydık. Uzun bir süredir bir Afganistan mesaimiz vardı zaten.

* Süreci çok yakın bir şekilde takip ettik. Sahadaki gerçekleri görerek hareket etmek zorundaydık. Biz orada askerlerimizi tehlikeye atacak bir süreç içinde olmayacağımızı ifade ettik.

* Biz tüm planlarımızı yapmıştık. Askerlerimizin tahliye edilmesiyle ilgili hazırlıklar bir süredir devam ediyordu. Askerimiz orada büyük bir başarı sergiledi. Görevlerini yapmış bir şekilde askerimiz ülkesine dönüyor.

“HAVALİMANININ İŞLETMESİNE DEVAM EDEBİLİRİZ”

* Askerimiz çekildikten sonra da biz orada havalimanının işletmesine devam edebiliriz. Sivil uzmanlarımız havalimanı için destek verebilir. Bununla ilgili müzakereler devam ediyor. Bunu Türkiye’nin devam ettirmesi konusunda bir irade de ortaya koyuyorlar.

* Bugün bir uçak kalkmış durumda. 24 ya da 36 saat içinde Türk askerlerinin tahliyesi tamamlanabilir.

* Afganların yaşadığı insani dramı göz ardı etmemek lazım. Kabil Havalimanı’nda ilk günlerde yaşanan dramı gördük.

“BİR GÜVENLİK YAPISI KURULMASI GEREKİYOR”

* Havalimanında güvenliğin sağlanması gerekiyor. Bunun detayları konuşulacak ama bir güvenlik yapısı kurulması gerekiyor. Taliban’ın böyle bir kapasitesi olduğunu düşünmüyorum. Onlar da muhtemelen bir hizmet talebinde bulunacaklar. Havalimanının tamamen devre dışı kalması onların da isteyeceği bir durum değil.

* Afganistan’ın etnik, mezhebi yapısını hatırlamakta fayda var. Burada mutlaka herkesin bir temsiliyetinin olması büyük önem arz ediyor. Ortaya çıkacak hükümetin yapacakları önemli olacak. Önümüzdeki günlerde, haftalarda ortaya çıkacak tabloyu görmek gerekiyor.

* Afganistan’da yaşanan bir istikrarsızlık her yeri, herkesi etkiliyor.

* Taliban’la istihbarat ve Dışişleri’nden görüşmeler yapıldı. Birkaç koldan görüşmeler devam ediyor.

GÖÇ DALGASI ENDİŞESİ

* Göç olmaması için diplomatik temaslarımıza devam ediyoruz. Göç meselesinde bölge ülkeleri ve uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk alması gerekiyor.

* Türkiye göç meselesinde üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Türkiye hiç kimsenin göç ambarı değildir. Yasal olmayan göç için yeni tedbirler aldık.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.