‘Demir kadın’ Neslican Tay, vefatının 3. yıldönümünde anılıyor

Kanserle çabanın simgesi olan Neslican Tay, Rize’de, sol bacağının kesilmesine neden olan kansere karşı yürüttüğü uğraşla herkese örnek olmuştu.

Tay’ın, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede ömür savaşını kaybetmesinin üzerinden 3 yıl geçti.

UMUDUNU HİÇ KAYBETMEDİ

21 yaşında 3 kere kanseri yenerek herkesin içindeki çaba hissini harekete geçiren ve hastalara moral veren açıklamalarıyla tanınan Neslican, 4. kere hastalığa yakalandığında “Belki kaybedeceğim lakin savaşırken kaybedeceğim” demişti ve umudunu hiçbir vakit kaybetmemişti.

Yakalandığı hastalığa yenik düşerek hayatını yitiren Neslican Tay, memleketi Rize’de son seyahatine uğurlanmıştı.

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE UNUTULMADI

Verdiği gayret ve azmiyle tüm Türkiye’yi derinden etkileyen Neslican, 20 yaşında hastalığı nedeniyle bacağını kaybetmesinin akabinde, kendisine ‘demir kadın’ lakabını takmıştı.

Verdiği bir röportajda da “bacağım yok lakin hayat sevincim var” demişti.

‘Demir kadın’, mevt yıldönümünde de unutulmadı. Tay’ı çabasıyla hatırlayanlar, bugüne özel arka arda paylaşımlar yaptı. Twitter’da #NeslicanTay etiket, Türkiye gündeminde birinci sıralara yerleşti.

İşte toplumsal medyada Neslican Tay için yapılan paylaşımlardan kimileri…

NESLİCAN TAY KİMDİR?

Bursa doğumlu, 20 yaşındaki Neslican Tay ilköğretim ve lise eğitimini Rize’de tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okumak isteyen Neslican, puanı uygun olmasına karşın amacındaki okulu kazanabilmek için tekrar üniversiteye hazırlandı. Ortaya tedavi süreci girdiği için eğitimine orta vermek zorunda kaldı.

Kanserle çaba ederken bir yandan da eğitimine devam etmek isteyen Neslican, hayatını kaybetmeden evvel Bahçeşehir Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi görüyordu. Kanser hastası olduğunu öğrendikten sonra öteki kanser hastalarına umut olan Neslican Tay, toplumsal medya hesabından tedavi sürecini ve yaşadıklarını anlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.