DEVA Partisi ÖSYM yetkilileri hakkında kabahat duyurusunda bulundu

DEVA Partisi, geçen Pazar günü yapılan ve bugün iptal edilen KPSS’ye ait Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ÖSYM Başkanlığı yetkilileri ile öbür şüpheliler hakkında ‘görevi berbata kullanma, resmi dokümanda sahtecilik ile kamu kurum ve kuruluşları aleyhine nitelikli dolandırıcılık hatasına teşebbüs’ kabahatlerinden kamu davası açılması için bugün kabahat duyurusunda bulundu.

“SORUMLULUĞU BULUNANLAR HAKKINDA KAMU DAVASI AÇILMALI”

DEVA Partisi’nin kabahat duyurusu şöyle:

“ÖSYM yasası ile ilgili kurum tarafından yayınlanan ‘Soruların Hazırlanması, Soru Havuzunun Oluşturulması ve Soruların Güvenliğinin Sağlanmasına Ait Yönetmelik’ kararlarına nazaran soruların hazırlanması, bu soruların güvenliğinin sağlanmasının kriterleri ve bu kurallara uymayanlar hakkındaki müeyyideler belirlenmiştir.

Söz konusu imtihanda yaklaşık 30 sorunun birebir halde bir yayınevinin deneme kitaplarında yer almış olması sebebiyle husus hakkında sorumluluğu bulunanlar hakkında gerekli isimli tahkikatın yapılması ve ‘görevi berbata kullanma, resmi evrakta sahtecilik ile kamu kurum ve kuruluşları aleyhine nitelikli dolandırıcılık’ kabahatlerinden kamu davası açılması gerekmektedir.

Tespit edilecek şüpheliler hakkında soruşturma yapılarak ‘görevi berbata kullanma, resmi evrakta sahtecilik ile kamu kurum ve kuruluşları aleyhine nitelikli dolandırıcılık cürmüne teşebbüs’ hatalarından kamu davası açılması ve bu bahiste tarafımıza bilgi verilmesini arz ve talep ederiz.”

“KPSS SORULARI SKANDALIYLA BİRLİKTE GENÇLERİMİZİN HAYALLERİ DE ÇALINIYOR”

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da bahse ait şu yazılı açıklamayı yaptı:

“Eğer ÖSYM, soru hazırlama konusunda yetersiz olduğu için bu yayınevinin sorularını çalmışsa, mevcut iktidarın liyakatsiz kamu vazifelisi atama ısrarının sonucunun nerelere kadar geldiğini gösteren ibretlik bir durum kelam hususudur. Şayet bir kabahat örgütü, bu soruların sorulacağını bilerek KPSS’ye yerleştirmiş ve soruları daha evvelce kimi adaylara satmışsa bu durumda da çok büyük bir ihmal ve güvenlik zafiyeti vardır. İki durumda da iflas etmiş bir iktidarla karşı karşıyayız.

“İFLAS ETMİŞ BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

İktidarın tekrar kendi periyodunda geçmiş yıllarda meydana gelen misal mahiyetteki olaylardan hiç ders almadığı anlaşılmaktadır. Bürokrasiden ehil insanların tasfiye edilmesi sebebiyle misal sonuçların devamı kaçınılmazdır. KPSS sorularının bir kısmının, KPSS dershaneciliği yapan bir yayınevinin deneme kitapçıklarında yer alması büyük bir skandaldır. Şayet ÖSYM, soru hazırlama konusunda yetersiz olduğu için bu yayınevinin sorularını çalmışsa, mevcut iktidarın liyakatsiz kamu vazifelisi atama ısrarının sonucunun nerelere kadar geldiğini gösteren ibretlik bir durum kelam mevzusudur. Şayet bir kabahat örgütü, bu soruların sorulacağını bilerek KPSS’ye yerleştirmiş ve soruları daha evvelce birtakım adaylara satmışsa bu durumda da çok büyük bir ihmal ve güvenlik zafiyeti vardır. İki durumda da iflas etmiş bir iktidarla karşı karşıyayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.