Dışişleri’nden İngiltere’ye: Savların temelsiz olmasını ümit ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın, İngiltere’nin Ruanda ile yaptığı mülteci mutabakatının bir benzerini Türkiye ile de yapmayı talep edeceği tarafındaki haberlere ait “Tüm ülkeleri, göç konusunda memleketler arası yükümlülüklerini yerine getirmeye ve eşit sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

AA’nın haberine nazaran Sözcü Bilgiç, İngiltere Dışişleri Bakanı Truss’a atfen İngiltere basınında Türkiye’ye ait yer alan argümanlar hakkındaki soruya yazılı karşılık verdi.

İngiliz basınında, Truss’ın başbakan olması halinde Ruanda’yla yapılan sığınma alanındaki iş birliği muahedesinin bir benzerinin Türkiye ile de yapılmasını talep edeceği istikametinde haberler yer aldığını belirten Bilgiç, “Sayın Truss’a atfen basında yer alan bu tezlerin temelsiz olmasını ümit ediyoruz” tabirlerini kullandı.

‘ULUSLARARASI DÜZENLEMELERLE BAĞDAŞMIYOR’

Sekiz yıldır ‘dünyada en fazla mülteciye konut sahipliği’ yapan Türkiye’nin üçüncü ülkelerin talebi üzerine daha fazla yük alması, bunun da ötesinde iltica hakkı konusundaki memleketler arası düzenlemelerle bağdaşmayan bir yaklaşımın içinde yer almasının kelam konusu olmadığını belirten Bilgiç şunları kaydetti:

“Türkiye rastgele bir ülkenin sığınmacı kampı yahut hudut muhafızı olmayacak, üçüncü ülkelerin milletlerarası yükümlülüklerini hiçbir halde devralmayacaktır. Kaldı ki, bu tavrımızı, geçtiğimiz yıl Afgan sığınmacılar konusunda çıkan emsal haberlerin akabinde da kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu çerçevede, tüm ülkeleri, göç konusunda milletlerarası yükümlülüklerini yerine getirmeye ve eşit sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.