Dünya Kurban Bayramı’nı kutluyor

Azerbaycan‘da binlerce Müslüman, bayram namazı kılmak için mescitlere akın etti.

Başkent Bakü‘de halk mescitlerini doldurarak bayram namazında saf tuttu. Bakü’nün Türk Şehitliği Mescidi de bayram namazını kılmak için gelenlerle doldu.

Namaz sonrasında ülkenin huzur ve refahı, İslam alemindeki külfetlerin sona ermesi için dualar edildi. Dualarda Karabağ Savaşı şehitleri de unutulmadı.

Daha sonra bayramlaşan Bakülüler, kurbanlarını kesmek için hayvan pazarları ve kesimhanelere yöneldi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yayımladığı bayram bildirisinde, Azerbaycanlıların bayramını kutladı.

Kırgızistan

Kırgızistan’da binlerce Müslüman, Kurban Bayramı namazını mescitlerde ve büyük kentlerin ana meydanlarında eda etti.

Başkent Bişkek’te bayram namazı, Cumhurbaşkanlığı Yönetimi’nin de yer aldığı hükümet binasının önündeki meydanda kılındı.

Vatandaşlar, bayram namazını kılmak için lokal saatle 05.00’te toplanmaya başladı.

Namaz kılmaya gelenler, güvenlik gruplarınca tek tek aranarak alana alındı.

Meydanı ve civardaki sokakları dolduran vatandaşlar, yanlarında getirdikleri seccadelerini meydana, orta sokaklara ve çimenlere serdi.

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Bakanlar Şurası Lideri Akılbek Caparov, Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev de cemaatle saf tuttu.

Müftü Zamir Rakiyev’in saat 07.30’da kıldırdığı bayram namazının akabinde Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Kırgızistan Devlet Televizyonu da bayram namazını naklen yayınladı.

Cumhurbaşkanı Caparov, Kurban Bayramı münasebetiyle yayımladığı iletisinde, halkın bayramını tebrik etti.

Allah’tan tüm duaların kabul edilmesini, her meskene refah, memnunluk, ülkesine barış, istikrar ve kalkınma bahşetmesini dileyen Caparov, şunları kaydetti:

“Eskiden beri cetlerimiz Kurban Bayramı’nda kurban keser, âlâ dileklerini tabir eder ve Kur’an okur. Akrabalık ve hürmet hissini güçlendiren kurbanlık etini gereksinim sahiplerine dağıtır.”

Özbekistan

Özbekistan’da Kurban Bayramı münasebetiyle sabah erken saatlerde ülkedeki tüm cami ve mescitlerde bayram namazı eda edildi.

Başkent Taşkent‘te binlerce kişi bayram namazı için mescitlere akın ederken Müslümanlar, ibadethanelerde yer kalmayınca cami bahçelerini ve sokakları doldurdu. Mescitlerin bulunduğu cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

Taşkent’teki Minar Mescidi’nde kılınan bayram namazına çok sayıda vatandaş katıldı.

Bayram namazı vaazında, bayram günlerinde yaşlı ve hastaların ziyaret edildiği, fakirlere sadakalar verildiği, küs olanların barıştığı kaydedilirken Kurban Bayramı’nın bir dini bayram olmakla birlikte birlik ve beraberliğin pekiştiği dini bir ibadet olduğu aktarıldı.

Namazın akabinde ülkenin kalkınması, refah, huzur, tüm dünyada barış ve istikrar için dua edildi. Namazdan sonra vatandaşlar birbirleriyle bayramlaştı.

Cami etrafında tezgah açan seyyar satıcılar, alanı adeta pazar yerine dönüştürürken vatandaşlar, bayram namazı dönüşünde çocuklarına ikramlık eşya ve bayram şekeri aldı.

Kazakistan???????

Kazakistan’da Müslümanlar, Kurban Bayramı’nı cami avlularında klasik spor ve hayır etkinlikleriyle kutluyor.

Ülkede binlerce Müslüman, bayram namazını kılmak için mescitlere akın etti.

Başkent Nur Sultan‘da Müslümanlar, bayram namazı için Hazret Sultan Camii’nde saf tuttu.

Namaz sonrası birbirleriyle bayramlaşan vatandaşlar, daha sonra cami avlusunda düzenlenen klasik spor karşılaşmalarına katıldı.

Beyaz çadırda kurulan bayram sofrasında da klâsik Kazak yemekleri ikram edildi. Ayrıyeten muhtaçlık sahibi aileler için hayır aktifliği düzenlendi.

Kazakistan Baş Müftüsü Naurızbay hacı Taganulı, burada, Kurban Bayramı’nın, şefkatin ve düzgünlüğün bayramı olduğunu belirterek, küsleri barışmaya, hayırseverleri ise muhtaç ailelerin yanında olmaya davet etti.

Taganulı, ayrıyeten dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların iki yıllık ortadan sonra Hac ibadetini gerçekleştirdiği Mekke‘de bulunan 4 bin Kazakistanlı hacı adayının dualarının kabul olmasını diledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de bayram münasebetiyle yayımladığı iletisinde, Kurban Bayramı’nın toplum içinde manevi kıymetlerin, ahengin ve istikrarın güçlenmesinde özel rolüne işaret ederek “Bu mübarek gün de tüm dualarımız kabul olsun.” sözünü kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Başkent Lefkoşa‘daki Hala Sultan Camii ve ülke genelindeki başka mescitler, Kurban Bayramı namazı öncesinde kısa müddette doldu. Kimi vatandaşlar namazlarını cami avlusunda eda etti.

Bayram namazında teşrik tekbirleri, hutbe ve dualar okundu. Müslümanlar, namazın akabinde bayramlaştı. Kıbrıs Türklerinin yanı sıra, KKTC’de yaşayan çeşitli ülkelerden gelen Müslümanlar da bayramlaşmaya ortak oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bayram namazını Girne’deki Nurettin Ersin Paşa Mescidi’nde kılarken, Cumhuriyet Meclisi Lideri Şiddetli Töre de namazını Hala Sultan Mescidi’nde eda etti.

Balkan ülkelerinde Kurban Bayramı coşkuyla karşılandı

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova‘da yaşayan Müslümanlar Kurban Bayramı’nı coşkuyla karşıladı.

Bölge ülkelerde yaşayan binlerce Müslüman, bayram namazını kılmak için sabah saatlerinde mescitlere akın etti, sevdikleriyle bayramlaştı.

Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna‘daki tarihi Gazi Hüsrev Beyefendi Camii, bayram namazını kılmak için gelen yüzlerce Müslümana konut sahipliği yaptı. Başkentteki Başçarşı sokakları da bayram namazını kılmak isteyenlerle doldu taştı.

Tarihi mescitte bayram namazını Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) Lideri Husein Kavazovic kıldırırken, Bosna Hersek genelindeki mescitlerde bayram namazı eda edildi.

Kavazovic, ‘Srebrenitsa soykırımı’nın 27’nci yılında 11 Temmuz’da yapılacak anma merasimlerine işaret ederek, tüm dünya ve Avrupa’ya ortak hayat gayretinin nasıl kahramanca verildiğini gösterdiklerini söyledi.

Srebrenitsa soykırımında Boşnak sivillerin inançlı bölge Tuzla’ya ulaşmak için kullandıkları orman yolu güzergahında düzenlenen “Barış Yürüyüşü” iştirakçileri da Liplje Kampı’nda bayram namazı kılarak, yarın Potoçari Anıt Mezarlığı‘nda son bulacak yürüyüşlerine devam etti.

Sırbistan’ın başşehri Belgrad‘daki tek cami Bayraklı da bayram namazını kılmak isteyen Müslümanlarla dolup taşarken, Boşnak nüfusun ağır yaşadığı Sancak bölgesindeki kentlerde Müslümanlar bayram namazını kılmak için mescitlere akın etti.

Balkanlar’ın en küçük ülkesi Karadağ‘ın başşehri Podgorica‘daki Osmanagic Camii ve ülke genelindeki mescitlerde Kurban Bayramı coşkuyla karşılanarak bayram namazı kılındı.

Hırvatistan’ın başşehri Zagreb‘de de kentle tıpkı ismi taşıyan mescitte toplanan Müslümanlar bayramı coşkuyla karşıladı. Bayram namazının kılınmasının akabinde Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova

Kuzey Makedonya’da Kurban Bayramı nedeniyle merkezi merasim, Kuzey Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri) himayelerinde başkent Üsküp‘teki Mustafa Paşa Camisi‘nde düzenlendi. Düzenlenen program kapsamında Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça ilahiler okundu.

Bayram hutbesini Kuzey Makedonya İslam Birliği Lideri Şakir Fetahu Arnavutça ve Makedonca verdi. Namaz sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fetahu, kurban probleminin Müslümanlarda büyük kıymete sahip olduğunu belirtti.

Fetahu, “Kurban Bayramı, ulu Allah’ın isteğine vesile olan büyük bedeller için her şeyi feda etmeye, tüm insanların ve bilhassa öteki tüm insanların üzere yaşamaya gereksinimi olan fakirlerin memnunluğu için hazır olma bayramıdır.” diye konuştu.

Arnavutluk’ta bu bayram da merkezi program, klasik olarak başkent Tiran‘daki İskender Beyefendi Meydanı’nda binlerce Müslümanın iştirakiyle icra edildi. Program kapsamında Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Meydanın yanı sıra bayram namazı ülke genelindeki mescitlerde de kılındı.

Kosova’da ise Müslümanlar mescitlere akın ederken, Kurban Bayramı vesilesiyle merkezi merasim, başkent Priştine‘deki Fatih Sultan Mehmet Mescidi’nde gerçekleşti.

Kosova İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Naim Ternava, bayram vesilesiyle verdiği hutbede, Kurban Bayramı’nın Müslümanların en kıymetli bayramlarından biri olduğunu tabir etti.

Salgın tedbirlerinin hafifletilmesiyle Müslümanların hac ibadetini yerine getirme fırsatı bulduğunu lisana getiren Ternava, bundan ötürü bu Kurban Bayramı’nın “çifte bayram” olduğunu vurguladı.

Suriye’nin kuzeyinde Kurban Bayramı namazı kılındı

Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu Harekatı’yla terörden arındırılan Cerablus, Bab, Azez, Afrin, Çobanbey ve Mare bölgelerinde binlerce kişi, Kurban Bayramı namazını kılmak için mescitlere akın etti.

Camilerde, Kurban Bayramı ve kurban bölümünün ehemmiyetini vurgulayan hatırlatmalar yapıldı.

Namazın akabinde birbirleriyle bayramlaşan vatandaşlar, hayatını kaybeden yakınlarının kabirlerini ziyaret etti.

Bab ilçesinin doğusunda yer alan Bizaa beldesindeki cami imamı Mahmut Hacı Abbud, Müslüman aleminin bayramını kutladı.

Abbud, “Namazımızı kıldık. Kentimizde beşerler bayram geleneklerini sürdürüyor. Halk namazın akabinde kabir ziyaretini yapar. Burada toplananlar birbirleriyle bayramlaşır. Daha sonra konutlarına sarfiyat ve orada bayramlaşma devam eder. Halk daha sonra da kurban kısmı ibadetini yerine getirir.” dedi.

Bizaalı sivillerden Mustafa el-Dav da sabah erken saatte bayram namazı için mescide gittiklerini belirterek “Namaz sonrası mescitte bayramlaştık. Artık de mezar ziyareti sonrası bayramlaşıyoruz. İnşallah ülkemizde inanç ve istikrar daim olur.” tabirlerini kullandı.

Irak

Kerkük kentinde halk, Kurban Bayramı namazını eda etmek için mescitleri doldurdu.

Bayram namazı için kent merkezindeki Musalla semtinde bulunan Avcı Mescidi’ne gelen Türkmen, Kürt ve Araplar daima birlikte saf tuttu.

Camiyi dolduran vatandaşlar, tüm İslam dünyasının huzuru, barışı ve istikrarının yanı sıra Irak ve Kerkük’te can güvenliği tasasının yaşanmaması, huzurlu günlerin sürmesi için dua etti.

Avcı Mescidi İmamı Pir Adil Mahmud da okuduğu hutbede, İslam dininin temelinde barış, sevgi, kardeşlik ve huzurun olduğuna dikkati çekerek, Irak’ta, Orta Doğu’da ve tüm dünyada bir an evvel istikrarın sağlanması duasında bulundu.

Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina‘da Müslümanlar bayram namazını, ibadete açılan birinci resmi mescitte kıldı.

Yaklaşık 850 metrekare büyüklüğünde 350 kişi kapasiteli mescitte bir ortaya gelen Müslümanlar, bayram sevincini birlikte yaşadı. Namazın akabinde cemaat için meyve suyu ve çocuklar için ikram dağıtıldı.

Yaklaşık 150 bin Müslümanın yaşadığı Atina’nın farklı bölgelerindeki mescitlerde de bayram namazı kılındı.

Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk azınlık da bölgedeki tarihi mescitlerde bir ortaya geldi.

Almanya

Sabahın erken saatlerinden itibaren Berlin’deki Şehitlik Mescidi ile Köln Merkez Mescidi’ni dolduran Müslümanlar bayram namazını eda etti.

Berlin Din Hizmetleri Ataşesi Emre Şimşek verdiği vaazda, bayramların kardeşliğin, paylaşmanın, birbirini karşılıksız sevmenin ve barışın kelamda kalmayıp somutlaştığı özel ve hoş günler olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de namazın akabinde yaptığı açıklamada, manevi güçle birlik, beraberlik ve dayanışmayı koruyarak Kurban Bayramı’nı Almanya’da idrak ettiklerini belirtti.

Şen, başta Almanya’daki Türkler olmak üzere tüm İslam aleminin bayramını tebrik ettiğini söz etti.

Bayram namazının akabinde Büyükelçi Şen, Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök ve din vazifelileri, camiyi dolduran cemaatle bayramlaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.