Fenerbahçe ile Galatasaray’ın yıldız tartışması: Ya gelin tartışalım ya da ebediyen susun

Fenerbahçe Kulübü, 5 yıldızlı logo kullanma kararının Galatasaray Kulübü tarafından TFF’ye şikayet edilmesi üzerine açıklama yaptı.

Türk futbolunda armalara konulan yıldız tartışması bitmiyor. Fenerbahçe’nin 1959 yılı öncesindeki şampiyonlukların da sayılmasını istemesi ve 28 şampiyonluk nedeniyle 5 yıldızlı logo kullanacağını açıklaması üzerine Galatasaray Lideri Dursun Özbek’ten bir açıklama gelmişti. Fenerbahçe, Dursun Özbek’in TFF’ye kendilerini şikayet etmesi üzerine resmi siteden bir açıklama yaptı.

Ya gelin tartışalım ya da ebediyen susun!” diyen Fenerbahçe’nin açıklaması şöyle;

“Fenerbahçe Spor Kulübü olarak gerek evvelki Liderimiz Sayın Aziz Yıldırım ve idaresinin gerekse 2018 yılından itibaren mevcut idare heyetimizin gündemine aldığı 1959 öncesi şampiyonluklarımız ile ilgili bir açıklama yapma gerekliliği doğmuştur.

Kulübümüzün tarihinde yer alan, şahsen Türkiye Futbol Federasyonu tarafından oynatılan, şampiyonlukları, efsaneleri futbol tarihine kazınan 9 Şampiyonluğumuz, hak ve hukuktan mahrum bir anlayışla 1959 yılı milat alınarak fakat buna da tam uyulmayıp istisnalar yapılarak yok sayılmakta ve kulüplerin şampiyonluklarını simgeleyen yıldız hesabına katılmamaktaydı.

Kulübümüz, 1923 yılında kurulan Türkiye Futbol Federasyonu’nun şahsen oynatmış olduğu ve sonrasında yok saydığı (!) bu şampiyonluklarla ilgili 6 Mart 2021 tarihinde resmî, hukukî tüm ispatlarını sunarak Türkiye Futbol Federasyonu’na bir müracaat yapmıştı.

Ve bu müracaatın cevabı ‘kurumlarda devamlılık esastır’ gerçeğinden hareketle TFF’nin yeni lideri ve idaresinden beklenmektedir.

Kulübümüzün gerek ulusal gerekse milletlerarası arenada hakkını savunmaya hazır olduğu bu mevzuyu Türkiye Futbol Federasyonu’na hatırlatıyor; kendilerinin bu başvuruyu hukuksal kaideler çerçevesinde değerlendirmeye almasını beklediğimizi vurguluyoruz.

Bu hususun kıymetlendirilmesi sürecinde, kulübümüzden rastgele bir bilgi talebi ve sorusu olması halinde her çeşit adımı atmaya hazır olduğumuzu paylaşıyoruz.

Ayrıca bu hususla ilgili olarak maalesef hak ve hukuktan mahrum, tarihi gerçeklerden uzak bir yaklaşımla açıklamalarda bulunan Galatasaray Kulübü’ne yönelik olarak;

1 Nisan 2021 tarihinde “istediğiniz mecrada isterseniz sizin kanalınızda bu mevzuyu tüm Türkiye önünde tartışmaya davet ediyoruz.” demiş ve birebir formda 9 Mayıs 2022 tarihinde de bir açıklama yaparak “davetimiz hala geçerlidir.” diyerek davetimizde ısrar etmiştik.

Ancak bu davetlerimize dair hiçbir cevap alamamıştık.

Davetimiz bugün de geçerlidir.

Ya gelin tartışalım ya da ebediyen susun!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.