Grev kararı alan sıhhat çalışanlarından halka davet

Türk Tabipleri Birliği (TTB), tüm tabiplerin ve Sıhhat Emek-Meslek Örgütlerinin iştirakiyle yarın (15 Haziran) gerçekleştirilecek bir günlük grev öncesi topluma “Yarın, acil durumlar dışında sıhhat kurumlarına başvurmayarak bize takviye olmanızı istiyoruz” daveti yaptı.

TTB, TBMM Genel Heyeti’ne sunulan, doktorlar ile sıhhat çalışanlarının haklarını düzenleyen yasa teklifine karşı 15 Haziran 2022 Çarşamba günü 11 meslek örgütünün davetiyle gerçekleştirilecek bir günlük grev öncesi topluma bir davet yaptı.

Çağrıda, “Yarın, acil durumlar dışında sıhhat kurumlarına başvurmayarak bize dayanak olmanızı istiyoruz. Taleplerimizin gerçekleşmesi, sağlıksızlık değil sıhhat üreten bir sıhhat sistemini birlikte inşa edebilmek için el ele olalım. Her Grev etkinliğinde olduğu üzere her yaştan acil hastaların, diyaliz hastalarının, ağır bakım hastalarının, acil hamilelerin muayene ve tedavi süreçleri devam edecek; Covid-19 yahut Covid-19 kuşkusu ile sıhhat kurumlarına yapılacak müracaatlar geri çevrilmeyecektir” denildi.

“SABRIMIZ TÜKENDİ“

Yıllar boyunca meselelerin artarak çığa dönüştüğü mevcut sıhhat sisteminin içinde, sıhhat hizmeti üretmeye çalışanlar olarak sabırlarının tükendiği vurgulanan TTB açıklamasında, şu tabirler yer aldı;

*Toplumun sıhhati yerine şirket kârını önceleyen sıhhat siyasetlerinin eseri olan Sıhhatte Dönüşüm Programı, bizleri her gün tekrar boğarken, sizlerin de nitelikli sıhhat hizmetinden yoksun kalmanıza neden olarak sıhhatte yıkımı getirdi.

*Bu sıkışmışlıkta biraz nefes alabilmek, insanca yaşayabileceğimiz şartları oluşturmak için sıhhatte şiddetin sona ermesi, sıhhatimiz için uygun çalışma şartları ve bizi yoksulluğa mahkûm etmeyen fiyat taleplerimizi her kezinde lisana getirdik.

*Taleplerimiz yalnızca bizim için değil, sizin de nitelikli sıhhat hizmeti almanızı sağlayacak taleplerdir. Aylardır sesimizi duyurmaya çalışıp, hareketlerimizi sürdürürken; siyasi iktidar hayatta kalmakta bile zorlandığımızı görmesine karşın, algı idaresi ve oyalama taktiklerinde ısrar etti.

“BU YASA TEKLİFİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ”

Açıklamada, Meclis’te görüşülen düzenlemenin; Aralık 2021’de Meclis’e getirilip süratle geri çekilen düzenlemeden daha geride olduğu belirtilerek şöyle denildi; “Emeğimize hürmetsizliğin açık bir göstergesi olarak gördüğümüz yasa teklifini asla kabul etmiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da susmayacağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.