Hamsi av sezonuna 150 TL ile başladı

Denizlerde av yasağının bitmesiyle dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı sezon sonrası denize açılan balıkçıların yüzü hamsiyle güldü.

Balıkçıların avdan dönüşüyle Gürpınar Balık Hali’nde hareketlilik yaşandı. Kasalara alınan balıklar mezat usulü satışa çıkarıldı.

Milliyet gazetesinden İsmail Şahin’in haberine göre hamsinin 15 kiloluk kasası ise 2 bin 500 liradan alıcı buldu.

Gürpınar’a çok az getirilen palamutun 450-500 gramlık çiftinin 250 TL’den satıldığı belirtildi. Hale ilk balıkların Ege ve Marmara’dan geldiği, Karadeniz’den de önümüzdeki günlerde palamut gelmesinin beklendiği ifade edildi. Halden çıkan balık dün tezgahlarda 150 TL’den yerini aldı.

“HAVALAR SOĞUYUNCA DAHA İYİ AVLANACAK”

Yeni av sezonunu değerlendiren Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, lüfer ve hamsinin bol olduğunu belirtti. Yakalanan balıkların yüzde 70’inin hamsi olduğu yönünde bilgi veren Özkaya, “Hamsi bolsa her türlü balık bol çıkabilir. Karadeniz’de hamsi bu aylarda değil biraz daha geç avlanıyor, havalar soğuyunca daha iyi avlanacak. Hamsinin boyutu 9 cm olmalı” dedi.

Palamudun olmadığını kaydeden Özkaya, “Balıkçılardan isteğimiz normal boydaki balıkları avlasınlar. Böylece sürdürülebilir balıkçılığa da zarar vermezler. Tüketicilere de burada iş düşüyor. Tüketiciler de boy yasağına uymayan balıkları satın almasın” diye konuştu.

Bu yıl tezgahlara 150 TL’den çıkan hamsi, kıyma ile karşılaştırıldığında pahalı kaldı. Bu yıl bir kilo kıyma parasına iki kilo hamsi alınabilirken geçen yıl 139 liraya satılan bir kilo kıyma ile kilosu ortalama 40 lira olan hamsiden dört kilo alınabiliyordu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx