Hazır Havalar Isınmışken: Ülkemizin Dört Tarafında Yoga Yapılabilecek Park ve Bahçeler

Bahar ayları herhalde parklarda ve bahçelerde kafa dinlemek ve yoga yapmak için yılın en ideal zamanları olabilir. Ama bunu yapabilmek için ilk olarak nerelere gidebileceğimizi bilmek lazım.

Gelin, Türkiye genelinde küçük bir park – bahçe gezisine çıkalım!

1. Yıldız Parkı – İstanbul

1600 yıllara dayanan uzun tarihiyle Yıldız Parkı, her gidişinizde adeta sizi büyülemeye devam ediyor. Beşiktaş’ta bulunan bu güzide parkta günlük hayatın karmaşasından kısa da olsa kurtulabilirsiniz. Bu sakin ve tarihi yerde yoga yaparak farklı diyarlara yelken açmayı kesinlikle denemelisiniz.

2. İnciraltı Rekreasyon Alanı – İzmir

Burası yaklaşık 2 milyon metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Deniz ve yeşilin birleştiği bu yerde yürüyüş, gezinti ve piknik yapabilirsiniz. Birçok özelliği birlikte ahenk içinde barındıran bu alanda yoga yapmak kesinlikle eşsiz bir deneyim olur .

3. Karaalioğlu Parkı – Antalya

Antalya’nın merkezinde mükemmel bir deniz manzarası eşliğinde siz de kesinlikle yoga yapmalısınız. Bu mükemmel park, birçok farklı eşsiz manzaraya ev sahipliği yapıyor. Bir yanda Toroslar’ın eşsiz manzarası bir yanda uçsuz bucaksız masmavi bir deniz ve yanı başınızda tarihi sit alanları. Bir insan daha ne ister ki?

4. Maçka Demokrasi Parkı – İstanbul

İstanbul’un merkez noktalarından birinde bulunan Maçka Demokrasi Parkı, her zaman yoğun ve kalabalık olsa da büyüklüğünün sayesinde yalnız kalmak isteyenler içinde güzel bir seçenek. Tatlı ama bir o kadar da yaramaz kediciklerle birlikte yoga yapmak isterseniz sizin için güzel bir opsiyon olabilir.

5. Fuar Kültür Park – İzmir

Burada, büyük bir kısmı yurtdışından getirilmiş 200’den fazla değerli ağaç ve çeşitli bitki türü vardır.  İzmir’in merkezinde egzotik ve ilginç ağaçların arasında yoga yapmak herkese nasip olmaz.

6. Hüdavendigar Kent Parkı – Bursa

Çekirge’nin batısında, Nilüfer çayının iki yakasında oluşturulan yaklaşık 510 bin m² lik alan, Bursa’nın en büyük kent parkıdır. Şehir merkezindeki en büyük yeşil alan olarak da gösterilebilecek olan Hüdavendigar Kent Parkı’nda aynı zamanda kano yarışları da düzenlenmektedir. Eğer şanslıysanız kano yarışlarına denk geldiğiniz bir gün yoganızı da yapabilirsiniz.

7. Gülhane Parkı – İstanbul

Gerçek İstanbul dediğimiz Fatih – Sultanahmet’te bulunan Gülhane Parkı, eğer ben tarihin beşiğinde nadir temiz havaya sahip bir yerde yoga yapmak istiyorum diyorsanız ilginç bir tercih olabilir. Tabi yerli ve yabancı turistlerden dolayı oldukça kalabalık bir yer olduğunu söylemek lazım.

8. Çankaya Seğmenler Parkı – Ankara

Seğmenler Parkı, Ankara’da 1983’te açılan bir park. 67 bin metrekarelik bir alanı kaplayan parkın içinde havuzlar, çocuk bahçesi ve zaman zaman konserlerin verildiği bir amfi tiyatro da yer alıyor. Bu güzel parkta boş vakitlerinizi yoga ve egzersiz yaparak geçirebilirsiniz.

9. Eski Baraj Parkı – Adana

Adanın sıcağından bir nebze de olsa kurtulabileceğiniz bu güzel alanda, ferahlayabilir ve yoganızı yapabilirsiniz.

10. Zağnos Vadisi – Trabzon

Trabzon’a yapılan en güzel yeşil mimari alanlardan bir tanesi Zağnos Vadisi’ne Trabzon merkezde yer almasından dolayı oldukça kolay ulaşılabiliyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bu alanda gönül rahatlığıyla yoganızı yapabilir ve kafanızı dağıtabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*