Hollanda’da maymun çiçeği virüsü hadise sayısı bini geçti

2019 yılında hayatımızı giren koronavirüs, tüm dünayayı tesiri altına aldı.

Koronovirüs hala sonlanmazken maymun çiçeği virüsü, çeşitli ülkelerde görülmeye başladı ve Hollanda’da birinci olayın görülmesinin üzerinden 3 ay geçti.

Sağlık Bakanlığına bağlı Sıhhat ve Etraf için Devlet Enstitüsünün (RIVM) sitesinde güncellenen sayılara nazaran, maymun çiçeği virüsü olay sayısı bini aştı.

Vaka sayısı 1025

RIVM tarafından, 1025 hadisenin çok büyük bir kısmının eşcinsel bağlantı yaşayanlarda görüldüğü belirtilerek, birden fazla partnerle bağlantısı olanlarda virüse daha sık rastlandığına dikkat çekildi.

Hemen çabucak her yaş kümesinde olayın bulunduğu aktarılarak, hadiselerin 616’sıyla Amsterdam’ın da yer aldığı Kuzey Hollanda bölgesinde karşılaşıldığı kaydedildi.

Aşılama devam ediyor

Hollanda’da risk kümesindeki bireyler için temmuzda maymun çiçeği virüsüne karşı aşılamalar başladı.

Toplam 25 belediyede aşılama yapılırken RIVM’ın bilgilerine nazaran 10 Ağustos prestijiyle 5 bin 441 doz maymun çiçeği aşısı yapıldı.

Maymun çiçeği virüsü nedir

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

27 binden fazla olay bulunuyor

Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) 10 Ağustos’ta yayınladığı bilgilere nazaran, dünya genelinde yıl başından bu yana 89 ülke yahut bölgede 27 bin 814 tespit edilmiş olay bulunuyor.

AA’nın haberine nazaran; Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), başta Avrupa olmak üzere dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Memleketler arası Halk Sıhhati Acil Durumu (PHEIC) ilan etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.