ICYF Başkanı Ayhan’dan İslamofobiye karşı küresel mücadele için birlik çağrısı

İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Başkanı Taha Ayhan, “Her türlü nefret söylemini ve İslamofobik anlatıyı ortadan kaldırmak için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde koordineli çabalarımızı artırmaya ve güçlendirmeye odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamalıyız.” dedi.

ICYF’den yapılan açıklamaya göre, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen “Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü” dolayısıyla İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Nassima Baghli’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya, ICYF Başkanı Ayhan’ın yanı sıra BM Cenevre Ofisi Genel Direktörü Tatiana Valovaya, İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, eski BM Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Ahmed Shaheed, Avrupa Konseyi Genel Sekreterinin Yahudi aleyhtarı, Müslüman aleyhtarı ve diğer dini hoşgörüsüzlük ve nefret suçları Özel Temsilcisi Alexandre Guessel konuşmacı olarak katıldı.

Ayhan, burada yaptığı konuşmada, “Dünyadaki birçok camideki cinayetler, masum Müslümanların komşuları tarafından öldürülmesi, Avrupa ülkelerindeki okullarda devam eden başörtüsü zorbalığı ve en son olarak dünyanın dört bir yanındaki gençlik camiasında çok fazla hayal kırıklığı yaratan Kur’an-ı Kerim’in yakılması da dahil olmak üzere birçok İslamofobik olayın yol açtığı travmaları iyileştirmek için birlikte çalışmamız gerekiyor.” dedi.

Nefret suçları ve ayrımcılık mağdurlarına yardım etmek, travma yaşayanlara gerekli desteği sağlamak amacıyla ICYF olarak dünya genelinde birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini kaydeden Ayhan, Avrupa ve Kuzey Amerika’da büyük bir gençlik topluluğuna ulaşıldığını söyledi.

Ayhan, 2020’de İslamofobiye Karşı Küresel Gençlik Eylemi’nin başlatıldığını anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ICYF olarak dini ve kültürel anlayışı, medeniyetler arası diyaloğu ve işbirliğini geliştirmek için ilgili tüm kurumlar ve liderler arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi hedefledik. Bir diğer amacımız da İslam’ın ve Müslümanların barışçıl doğası hakkında farkındalığı ve tüm insanlara karşı hoşgörü ve saygıyı teşvik etmek için çalışmayı teşvik etmektir. Bu nedenle İslamofobiye Karşı Küresel Gençlik Eylemi, İİT ülkeleri veya Müslüman gençleri değil, tüm hükümetleri ve uluslararası örgütleri kapsayacaktır.”

“Müslüman gençlerin çeşitli ırksal ve ekonomik ayrımcılık yaşadığını biliyoruz”

Gençlerin İslamofobi ile mücadele amacıyla küresel bir çaba için birleşmesinin önemli olduğunun altını çizen Ayhan, “Çünkü Müslüman gençlerin toplumun çeşitli düzeylerinde önyargı, ırksal ve ekonomik ayrımcılık ile sosyal ve ekonomik marjinalleşme yaşadığını biliyoruz. Bu nedenle genç nüfus, Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da Müslüman karşıtı duygular yükselirken, gelecekleri hakkında küresel olarak derin endişe duymaktadır.” diye konuştu.

Ayhan, kültürel ve dini çeşitliliğe saygının, sürekli ve kurumsal olarak desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

ICYF Başkanı Ayhan, şöyle devam etti:

“Her türlü nefret söylemini ve İslamofobik anlatıyı ortadan kaldırmak için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde koordineli çabalarımızı artırmaya ve güçlendirmeye odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamalıyız. İslami inanç ve geleneklerin doğru ve dürüst yorumları hakkında gerekli anlayış ve farkındalığı artırmak, gençlik toplulukları arasında dinler ve kültürler arası diyaloğu teşvik etmek son derece önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir