IEA Lideri Birol: İklim gayeleri unutulmamalı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Lideri Fatih Birol, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya İktisat Forumu’nda (WEF), “Enerji Görünümü; Krizin Üstesinden Gelmek” başlıklı panelde, güç krizi ile iklim krizi ortasında bir seçim yapmak zorunda kalınmaması gerektiğini söyledi.

Birol, son devirde, gelişen iktisatların güç güvenliğine öncelik vermesinin anlaşılır olduğunu söyledi.

“Enerji fiyatlarının bu derece yükselmesine neden olan ögelerden biri de sıcak hava dalgası ki bu iklim değişikliğinin bir sonucu. Bu yalnızca bir başlangıç.”

Birol, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle milletlerarası toplumun güç kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştığını söz ederek, “Duruma karşı birinci yansımızın ilave petrol ve doğal gaz tedarik etmek olmasını anlıyorum ancak bu yansımız, gelecek yıllarda fosil yakıt altyapısına bağlı kalmaya dayanmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyanın her yerinde güç krizi yaşanıyor”

Global çapta pak güç ve güç verimliliğinin kıymetli olduğuna işaret etti.

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, büyük ölçekli yeni bir fosil yakıt yatırımı dalgası için bir mazeret olarak kullanılabilir. Bu tarafta bir senaryonun gerçekleşmesi halinde, ilerleyen periyotta iklim gayelerine ulaşılması yolundaki kapı sonsuza kadar kapanabilir.”

Hindistan’ın Petrol, Doğalgaz ve Şehircilik Bakanı Hardeep Singh Puri de dünyanın gerçek bir güç kriziyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

“Hindistan’ın etrafındaki 4-5 ülkede çok önemli sorun yaşanıyor. Dünyanın her yerinde birçok ülkede güç krizi yaşanıyor.”

Bakan Puri, “Her sabah 60 milyon insanın benzin depolarını doldurmak için istasyonlara gittiği bir ülkeyiz. Yaklaşık 1,3 milyarlık nüfusu olan büyük bir ülkede güç ezası olmadığından emin olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.