İETT raporu ortaya çıktı: 3 yıldır yeni araç alınmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İETT ile ilgili rapor, belediye meclisinde sunuldu.

Buna nazaran son 3 yılda İETT filosuna yeni araç katılmadığı ortaya çıktı.

Elektrikli araçlar hariç yeni otobüs yok

İBB AK Parti Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, o rapora ait AA muhabirine açıklama yaptı.

Kaynar, 2019-2021 ortasında “Adalar” ilçesinde kullanılmak üzere alınan elektrikli araçlar hariç, İETT’nin filosuna hiçbir yeni otobüs katılmadığını söyledi.

“177 hurdaya çıkan araç var”

Filoda 3 bin 75 araç bulunduğunun görüldüğünü belirten Kaynar, “Yine bu yıllar ortasında bizim devrimizde Otobüs AŞ’ye alınıp da oradan dönem alınan 130 otobüs hariç filoya yeni hiçbir araç katılmamış. Yani 3 bin 75 araç, 177 de hurdaya çıkan araç var.” diye konuştu.

‘Çok cüzi ölçüsü teslim edildi’

Geçen yıl, 100 “Otokar” ile 60 “Akia” aracın alınması için mukavele yapıldığını aktaran Kaynar, bu araçların da çok cüzi ölçüsünün teslim edildiğini, kalan kısımlarının ise şimdi tamamlanma durumunun kelam konusu olmadığını lisana getirdi.

‘Otobüs sayısı azaldı, modeller yaşlandı’

“Son 3 yıl içinde hurdaya ayrılan ve devredilen araç sebebiyle eksilmeler de dikkate alındığında, nüfusu ve gereksinimleri daima artan İstanbul’un toplu ulaşım sistemi içinde hizmet vermekte olan otobüslerin sayısında azalma, model yılları prestijiyle da yaşlanma olduğu görülmüştür.” diyen Kaynar, şöyle devam etti:

“Araçların kullanılabilir modüllerinin ne olduğu belirsizdir”

“2020, 2021 ile 2022 yılları ortasında hurdaya ayrılan otobüs sayısı 177. Hurdaya ayırma süreçlerine destek teşkil eden bilgi ve dokümanlar talep etmemize karşın komitemize gönderilmedi. Kurulumuz raporunu sunduktan sonra birtakım dokümanlar gönderilmiş, bu dokümanlar de bizim sorduğumuz soruların yanıtı olmayan, eksik dokümanlar.

Özellikle yanan ve kaza sonucu kullanımdan kaldırılan araçların akıbeti, bu araçların sonrasında ne olduğu, bu araçların kullanılabilir kesimlerinin ne olduğu meçhuldür. Hangi yılda, kaç araç, ne sebeple hurdaya ayrılmış, bunların listesi bizde mevcut.”

3 yıl içinde 432 bin 157 arıza

Kaynar, 3 yıllık periyot içinde arıza kayıtlarına da değinerek, “2019 yılında 140 bin 874, 2020’de 133 bin 381 (pandemi dolayısıyla), 2021’de 157 bin 902 olmak üzere, 3 yıl içinde 432 bin 157 arıza kayıt altına alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Mekaniğin de bir ömrü var”

Kaynar, İBB idaresinin yeni araç almadığını, mevcut araçların bakımını da hakikat düzgün yapmadığını belirtti.

Önceki devirlerde alınan otobüs filosunun yanlışsız dürüst bakım dahi yapılmadan 3,5 yıl yönetim ettiğine dikkati çekerek, “Artık deniz bitti. Mekaniğin de bir ömrü var. Aslında alanda da bunun tesirlerini İstanbullular şahsen yaşıyorlar.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.