İlginç bilgiler: Hem ağız ve diş hem de vücut sağlığı için tükürüğün…

Hijyenik olmadığı düşünülse de, tükürük ağız sağlığı ve insan vücudunun genel sağlığı için çok faydalı bir vücut salgısı. Tükürük sayesinde ağızdaki mukoz zarların kuruması önleniyor. Tükürük, gıdaları nemlendirerek çiğnememize ve yutmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca tükürük bezlerinin ürettiği tükürük sindirim sürecini de başlatıyor ve dişleri çürümekten koruyor. İlginç bir şekilde yemeklerden ve içeceklerden aldığımız lezzeti de artırıyor! Diş Hekimi Pertev Kökdemir, tükürüğün en önemli 4 faydasını paylaştı.

1) Ağzı temiz tutuyor

Tükürük, dişleri ve ağzı temizleyerek herhangi bir bakteri veya virüsten uzak tutmaya yarıyor.Böylece ağzı ve dişleri sağlıklı durumda tutmaya yardımcı oluyor. Yani tükürük bizim bağışıklık sistemimizin bir parçası.

2) Yediklerimizde bulunan asidik içerikleri nötralize etmeye yarıyor

Tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin çoğu asidik içeriğe sahip ve tükürük onu nötralize etmeye ve yumuşak dokuları, dişleri ve diş etlerini güvende tutmaya yardımcı oluyor.Tükürük yutulduğunda yemek borusu çevresinde zararlı tahriş edici maddelere karşı da koruyucu bir kalkan oluşturarak mide ekşimesini önlüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.