iOS bir kez daha Android’i kıskançlıktan çatlatacak

Teknoloji dünyasının en sevdiği şeylerin başında karşılaştırmalar gelir. O mu bu mu tarzındaki bu karşılaştırmaların en popülerlerinden biri de iOS mu Android mi sorusudur. Her iki platformunda azılı savunucuları olduğu gibi, olaya biraz daha tarafsız ve sağduyulu yaklaşanların sayısı da hiç azımsanmayacak kadar fazladır. İşte eğer o insanlardan biriyseniz, iOS’un güncelleme konularında Android’e göre çok daha başarılı olduğunu kabul ediyorsunuzdur.

Peki güncelleme konuları diyerek neyi kast ediyoruz? Tabi ki kullanıcıların yeni sürüme gösterdikleri ilgiden bahsediyoruz. Apple tarafından paylaşılan verilere göre iOS 16 ilk gününde bu güncellemeye erişebilecek iPhone kullanıcılarının %6,8’i tarafından indirilmiş. Bu oran Apple’ı fazlasıyla memnun etti çünkü iOS 15’e baktığımızda ilk gün katılım seviyesi %6,2 dolaylarındaydı.

iOS bir kez daha Android’i kıskançlıktan çatlatacak

Eğer ilk günü değil de ilk 2 günü baz alacak olursak o zaman fark daha da açılıyor. iOS 16’dan gelen haberlere göre, yeni işletim sistemi ilk iki günlük süreçte neredeyse %11’lik bir kullanım oranına ulaşmış. iOS 15’de ise bu oran %8,2 seviyesindeydi.

İşte her ne kadar iOS 16 çok dikkat çeken kritik özelliklerle gelmiyor olsa da, iPhone kullanıcılarının güncelleme konusundaki bu hassasiyetleri, Android kullanıcılarının canını fazlasıyla sıkacaktır. Çünkü Android kullanıcıları genelde yeni sürüm için uzun süreler bekler ve bu beklemenin sonucunda da o ilk heyecan azalarak yeni sürüme karşı olan ilgi kaybolur. Bu durum da Android’in son sürümünün genelde en çok kullanılan sürüm olamamasına nedenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.