İstanbul Havalimanı’nda işletmeci şirkete kira kıyağı

İstanbul Havalimanı’nın ihalesini alan ve işleten İGA şirketinin 2019, 2020 ve 2021 yıllarında kamuya ödemesi gereken 1 milyar 195 bin avro kira bedelinin 2042 ve 2043 yıllarına ertelendiği evraklarıyla açıklandı.

Gelişmeyi ortaya çıkaran CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Başarır “Yeni havaalanını 5 şirket almıştı sonra şirket sayısı 2’ye düştü. Bu yeni havaalanı kıymetlensin diye Atatürk Havaalanı’nı kapattık. Sabiha Gökçen Havaalanı’nı THY’nin uçuşuna kapattık, yalnızca Anadolu Jet uçuyor bu beyefendiler para kazansın diye” dedi.

‘BİR ÜLKE VATAN SOYULUYOR’

“25 Ocak 2018’de İGA ile bir kontrat yapılıyor; 2019, 2020, 2021’de Türkiye Cumhuriyeti’ne ödenmesi gereken kira bedeli 1 milyar 195 bin euro, yani 20 milyar. Bu ödemesi gereken parayı 2042, 2043 yılına kadar erteliyorlar; neden, kimin parasını ne hakla erteliyorsunuz?” diye soran CHP Milletvekili Başarır kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şu anda bir kuruşa bile muhtaç iktidar, lakin bu parayı 20-22 yıl erteliyorlar. Bu mukaveleyi yapan şirket yöneticisini Kamu Özel İş birliği Daire Lideri Özel Kalem Daire Lideri olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne atıyorsun ve bu adam üzerinden bağlantı kuruyorsun. Daha değişik bir şey var; Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’nde bu kirayı öteleme kararına imza atanlardan birinin oğlu şu andan İGA şirketinde üst seviye yönetici ve imzanın atıldığı tarihte yapılıyor bu. Kim bu İGA, Cengiz, Makyol?

20 milyarımız 23 yıl bu beyefendilerde; çiftçinin borçlarını, memurun kredi borçlarını erteleyebiliyor musun, işçine bu hakkı veriyor musun? İçimiz yanıyor zira bu bizim paramız. Bir ülke, bir vatan soyuluyor. Geleceğimiz ipotek altında, 5 şirkete verilmiş durumda.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.