Kan deveranını uygunlaştıran 5 bitki

Sık sık bacaklarınızda yük, baldırlarınızda şişlik yahut ayaklarınızda soğukluk hissediyor musunuz? Tüm bu rahatsızlıklar, damarlardaki zayıf kan sirkülasyonuyla irtibatlıdır. Bunu düzeltmek için birkaç bitki size yardımcı olabilir.

Zayıf kan deveranı, damarların elastikiyetini ve tonunu kaybetmesinin sonucu ortaya çıkar, bu da kan deveranını yavaşlatır ve zorlaştırır. Bu nedenle, bilhassa alt ekstremitelerde zayıf deverana bağlı rahatsızlıklar görülür. Kanın bedenin alt kısmında daha fazla yol alması gerekir ve yerçekimine karşı kalbin daha kuvvetli çalışması gerekir.

İlk belirti, çoğunlukla ayak bileği düzeyinde bir ödemin ortaya çıkmasıdır. Şişlik günün sonunda barizdir ve geceleri bacaklar üst kaldırılırsa sabahları kaybolur. Bu şişlik ya çok besbellidir ve kuşkuya yer bırakmaz ya da çok daha zımnidir. Bunu, baldırın etrafındaki çorapların bıraktığı dairesel işaretten anlayabilirsiniz.

Farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Günün sonunda yahut uzun müddet ayakta durma durumunda bacaklarda tartı hissi, baldırlarda karıncalanma, gece kas krampları ve bilhassa ayaklarda hafif soğukluk hissi ortaya çıkabilir.

Zayıf kan dolanımına karşı doğal çözümler

Bacaklarda tartı hissini yatıştırmaya yardımcı olmak için birçok tahlil mevcuttur. Rahatsızlığın birinci belirtilerinde yan tesiri olmayan doğal tahlillere başvurabilirsiniz.

İlk olarak, bacakları tertipli olarak kalp düzeyinden üst kaldırmak kan sakinliğini azaltmaya yardımcı olur. Tesirleri süreksiz olsa bile, bilhassa baldırlara soğuk su ile duşu sonlandırmak da yararlıdır. Fizikî aktivite değerlidir, günde en az 30 dakika yürüyüş şişliği önler.

Yürüyüş, sağlıklı kan deveranını sürdürmek için yapılması gereken birinci reflekstir. Uzun müddet ayakta durmak ve birebir vakitte çok uzun oturmak damarlardaki kanın sakinleşmesine neden olur. Her iki saatte bir en az 15 adım yürümeye çalışın. Bu, bacaklardaki dolanımı harekete geçirmek ve hızlandırmak için asgarî gerekli hareket ölçüsüdür.

Ayakta çalışıyorsanız, bacaklarınızı rahatlatmak için bedenin yükünü topuklardan ayak parmaklarına ve tam aksisi formda kaydırarak sarkaç hareketleri yapın. Antrenmanı arka arda birkaç defa tekrarlayın.

Oturur durumda çalııyorsanız, sıvı sakinliğini önlemek için tertipli olarak en az bir dakika boyunca küçük ayak bileği idmanları yapın.

Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının. Bu, adeta bir refleks haline gelen bir durumdur. Bacak bacak üstüne atmak bedendeki kanın düzgün deveranını etkileyebilir. Bu durum bacaklarda basınç oluşturarak kan dolanımını bloke eder.

Doğru ayakkabıyı giyin. Kan sirkülasyonu çoklukla uygun olmayan ayakkabılar nedeniyle yavaşlar. Hep ayağı, bileği yahut baldırı sıkıştırmayan rahat ayakkabılar seçin. Günlük olarak, bacaklardaki baskıyı artıran ve kan sirkülasyonunun düzgün bir formda gerçekleşmesini engelleyen yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun. Bilakis, çok düz olan ayakkabılardan da kaçının. İdeali 2 ila 3,5 santimetre küçük topuklu ayakkabılardır.

Çok dar giysilerden kaçının. Çok dar giysier kan sirkülasyonu için berbattır. Çok dar pantolonların neden olduğu sıkıştırma, kan deveranını yavaşlatır. Ayrıyeten bedeni saran çorap, külot yahut taytlardan kaçının.

Yaz ve kış aylarında dolanım sorununuz varsa ısı kaynaklarından uzak durmanız tavsiye edilir. Plajda uzun müddet güneşe maruz kalmaktan, otomobilde bacaklara gerçek ısı veren klimalardan yahut çok sıcak banyolardan kaçının. Zira ısı kaynakları damarların genişlemesine yol açarak kanın daha zayıf dolaşmasına neden olur.

Kan sirkülasyonunu güzelleştiren 5 bitki

Sağlıklı kan deveranını tekrar kazanmak için belli hayat üslubu alışkanlıkları edinebilir ve diyet tedbirleri alabilirsiniz. Antioksidanlar açısından varlıklı bir diyet izlemek damarları muhafazaya yardımcı olur. Diyetinize A, C ve E vitaminleri istikametinden güçlü besinlerin yanı sıra selenyum ve çinko istikametinden varlıklı eserler eklemeniz gerekir.

Bazı bitkiler kan deveranını uyarmaya ve güzelleştirmeye yardımcı olur.

Yaban mersini

Dolaşım rahatsızlığı hissine ve bacaklarda yük hissine karşı orman meyveleri, ahududu, frenk üzümü, böğürtlen ve bilhassa yaban mersini oldukç tesirlidir. Yaban mersininin hami bileşenleri A, B ve C vitaminleri ve bilhassa antosiyanositlerdir. Kan deveranını güzelleştirici özelliklere sahip olan bu bileşenler, deveran bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olurlar. Varisli damarlar ve kılcal damar çatlamalarına karşı da damarları güçlendirirler.

Kırmızı asma yaprağı

Genellikle kan sirkülasyonunun bitkisi olarak bilinir, bacaklarda yük hissini gidermeye yönelik desteklerin ve eserlerin temel bileşenidir. Tesiri, antioksidan ve damarların kasılmasını sağlayan özellikler veren polifenoller ve flavonoidlerdeki zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Hem genel kan deveranını uyararak hem de damarları yaşlanmaya karşı koruyarak deveran bozukluklarını önlerler.

Sarımsak

Sarımsak kan akışkanlığı üzerinde tesirli olan ajoene hususunu içerir. Kan dolanımını güzelleştirmenin yanı sıra tansiyonu düşürücü tesiri vardır ve böylelikle yüksek tansiyonla savaşır ve pıhtı oluşumunu önler. Günde bir diş çiğ sarımsak yemek kafidir. Kükürt bileşiklerini harekete geçirmek için taze sarımsağı ezerek tüketin.

At kestanesi

At kestanesi, damar duvarlarını ve küçük kan damarlarını koruyan ve uyaran aescin ve aesculoside hususları açısından zengindir. At kestanesinin bu bileşenleri ödem ve iltihabı azaltma konusunda da güzeldir. Bu nedenle bilhassa dolanım sorunları ile savaşmak için besin desteği olarak satılmaktadır. At kestanesi tohumları kapsamlı bir halde incelenmiştir. Bilhassa faal bir bileşen olan escin sayesinde ödemi önlemeye ve kanın kalbe dönüşünü kolaylaştırmaya yardımcı olurlar.

Ginkgo biloba

Bu bitki damar sistemine direkt tesir eder ve kanın pıhtılaşmasını önleyici tesiri sayesinde yüzeysel dolanımı düzgünleştirir. Çay olarak bir litre su için 20 ila 40 gr ortasında kuru yaprak kullanabilirsiniz. İçmeden evvel 5 dakika demlenmeye bırakmanız kafidir. Kan sulandırıcı tesirinden ötürü gingko biloba hamilelik yahut emzirme periyodunda önerilmez. Bu bitkinin aspirin üzere birtakım pıhtılaşma önleyici ilaçlar, antiepileptikler, diyabetikler ve antidiüretikler ile birleştirilmesi önerilmez.

Kan sirkülasyonunu süratlice artırmak için 3 egzersiz

Basit ve süratli yapılan birtakım antrenmanlar, kan dolanımını daha sağlıklı hale getirebilir. Ayrıyeten kanın kalbe taşınmasını desteklemek için ayak ve baldır kaslarının kasılmasına da tesir ederler.

Egzersiz 1: Pedal çevirme

Sırt üstü rahat bir biçimde yatarak, tertipli ve kuvvetli bir formda yaklaşık yirmi pedal çevirme hareketi hareketi yapın.

Egzersiz 2: Duvara yaslanma

Yaklaşık bir metre ötede duvara dönük ayakta durun, iki kolunuzu uzatarak kendinizi destekleyebilmeniz için eğilin. Akabinde bir bacağınızı öne ve yere yanlışsız bükün. Öbür bacak gövde ile birebir hizada ve topuğu yere yapıştırılmış halde kalsın. Akabinde, bedenin tartısını kademeli olarak üzerine kaydırmak için öndeki bacağın dizini yavaşça bükün. Akabinde art bacağın baldırındaki gerginliği hissedeceksiniz. Bu konumda yaklaşık 20 saniye durun. Son olarak, bu gerilmiş olan geride duran bacağın dizini yavaşça bükün. İdmanı öbür bacak üzerinde tekrarlamadan evvel durumu tekrar yaklaşık 20 saniye tutun.

Egzersiz 3: Top hareketleri

Oturur durumda, küçük bir topu (örneğin bir tenis topu) ayak tabanınızın altına küçük dönme hareketleri yaparak yuvarlayabilirsiniz. Uygulanan basınç, ayağın altında bulunan deveranı uyaracak, ayak bileği ve baldır kaslarını gevşetecektir. Öteki ayağa geçmeden evvel bu masajı yaklaşık bir dakika uygulayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.