Kemal Kılıçdaroğlu, konut alımında açıklanan paketi eleştirdi

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında konuştu.

Gündeme ait değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, konut alımında açıklanan yeni pakete değindi.

“Yıllık faizi yüzde 11.2 milyonluk krediyi kim alır”

“2 milyon liralık bir daire alacaksınız diyelim. 10 yıl müddetle ayda 27 bin 200 lira faiz ödeyeceksiniz.” diyen Kılıçdaroğlu, “Bunun yıllık faizi yüzde 11. 2 milyonluk krediyi kim alır? Ayda 27 bin lirayı kim öder? Kim alacak bu parayı? Bir villası olup ikinci villasını alacak.” halinde konuştu.

Paranın vatandaştan alınıp bir avuç bireye aktarıldığını öne süren Kılıçdaroğlu, “Yıllardır söz ediyorum. Bunun ismi tefeciliktir diye.” dedi.

“İnsanlar pazara çıkamıyor, alışveriş yapamıyor”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun başka açıklamaları şu formda:

“2018’de başlayan kriz ekonomik buhrana dönüştü. Saray bunun ne kadar farkında bilmiyorum. Vatandaştan kopan, kederini dinlemeyen bir idare var olan sıkıntıları çözemez. Devlette liyakat sistemini bitirirseniz, devleti çürütürsünüz. Devlette kimin ne yaptığı, hangi kararı aldığı aşikâr değil. Birinci kere Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan derin ekonomik buhran içinde, dar gelirliden alıp üst gelir kümesine kaynak aktaran bir idare görüyorum. İnsanlara pazara çıkamıyor, alışveriş yapamıyor. Bu tablo Cumhuriyet tarihinde birinci defa yaşanıyor.

“Bir avuç tefeciye teslim ettiler fakat kurtaramıyorlar”

Kılıçdaroğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Hala AK Parti’ye, MHP’ye oy vereyim mi vermeyim diye düşünen kardeşlerime söylüyorum. 2022 Nisan ayında merkezi idarenin borcu 1 trilyon 483 milyar lira, ödenecek faiz 1 trilyon 743 milyar lira. Faiz ana parayı geçti. Mayıs, borç 1 trilyon 503 milyar liraya çıktı, faiz 2 trilyon 52 milyar lira. Bunlar bir ortada Borçlanma Genel Müdürlüğü’nü kurmuşlardı. Türkiye’yi bir avuç tefeciye teslim ettiler lakin kurtaramıyorlar.

“Çiftçi ürettiğini alamıyor”

Bu tablo insanları üretimden koparıyor. Çiftçi ürettiğini alamıyor. Çiftçiye 29 milyar lira ayrıldı, kanuna nazaran 79 milyar lira ayrılması lazımdı. Çiftçi neden kazanmıyor, neden tarım ithal ediliyor? Bununla ilgili 2013-2017 kendi bakanlıklarının hazırladıkları rapor var. Şöyle diyor; ‘Tarım yerlerinin tarım dışı kullanımı tehdidi, tarım topraklarının parçalanması, ziraî girdilerde dışa bağımlılık ve girdilerin yüksekliği, Dünya Ticaret Örgütü-AB ve başka kuruluşların politikaları’ diyor.”

CHP önderi Kılıçdaroğlu, “Bundan sonra artırımlar devam edecek. EPDK, elektrik üreticilerine tavan fiyat koymuştu. 19 Mayıs’ta tavanı yükselttiler. Temmuz yahut ağustosta artırım gelecek demek bu” dedi.

İstanbul mitingi

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Milletin Sesi mitingini yaptık. Olaysız sonuçlandığı için tüm güvenlik güçlerimize teşekkürlerimizi tabir ederim. Yüzbinler oradaydı; iş, aş, demokrasi, eşitlik, huzur istiyordu. Yüzbinlerin ortak sesiydi. Yüzbinlerin aracılığıyla milyonlara seslendik. Verdiğim kelam; haramilerin saltanatını yıkacağız. Hiç kimse en ufak kaygı taşımasın” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Siyasallaşmış yargıyla, mafyayla, uyuşturucu baronlarıyla, 5’li çeteyle, trol ağlarıyla fakat biz arbede edebiliriz. Bu ülkenin bayanları ve gençleri en çok sorun yaşananları. Biz daima birlikte, memleketimize huzuru, rahmeti getireceğiz. İş, aş kelamı verdim, asla unutmayacağım” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.