Kılıçdaroğlu: Hz. Hüseyin’e ağlayıp, Yezid üzere davrananlardan değiliz

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Küçükçekmece’de Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Aşura Matem Merasimi’ne katıldı. Kılıçdaroğlu, “Hz. Hüseyin’e ağlayanlardan olup Yezit üzere davrananlardan değiliz. Olmayacağız. Olmamalıyız” sözlerini kullandı.

ANKA’nın aktardığına nazaran Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“HZ. HÜSEYİN’İN KERBELA’DA TEMSİL ETTİĞİ ADALETTEN YANAYIZ: Öz bir halde söz etmek isterim ki Kerbela; yalnızca İslam tarihinin değil, insanlık tarihinin de en büyük trajedilerinden birinin ismi olsa dahi, kendisinden çıkaracağımız sonuç kin ve intikam değil, mutlak manada adalet ve kardeşlik olmalıdır. Hz. Hüseyin Kerbela’da elbet adaleti temsil ediyordu. Ve elbette bizler, Hz. Hüseyin’in Kerbela’da temsil ettiği adaletten yanayız, adaletten tarafız.

YEZİD ÜZERE DAVRANANLARDAN DEĞİLİZ: Fakat şunu da vurgulamak isterim. Hz. Hüseyin’e ağlayanlardan olup Yezit üzere davrananlardan da değiliz. Hz. Hüseyin’e ağlayıp; kim olursa olsun, kimden yana olursa olsun, hangi inanca, mezhebe, etnik kimliğe sahip olursa olsun Yezit üzere davrananlardan değiliz. Olmayacağız. Olmamalıyız.

YEZİD ANLAYIŞINA MEŞRUİYET KAZANDIRMAMALIYIZ: Hz. Hüseyin, ‘Ben zulme karşı adaletin savaşını verirken, kendisi zalim olan birisinin bu harekete katılmasını istemiyorum’ demişti. Bu kelamın, bu kaidenin günümüz İslam dünyasındaki karşılığı şudur: Her tipten haksızlığa, şiddete, adaletsizliğe, eşitsizliğe karşı birlikte davranmalı ve birlikte karşı çıkmalıyız. Haksızlık, şiddet, adaletsizlik, eşitsizlik; kimden gelirse gelsin, kimden kaynaklanıyorsa kaynaklansın daima birlikte karşı çıkmalıyız. Günümüzün Yezidi anlayışına; ‘Ama, lakin, lakin, lakin’ ile başlayan cümleler kurarak meşruiyet kazandırmamalıyız.

Tek bir Müslüman’ın dahi kendi Yezit’ine sahip çıkmak üzere gafletin içine düşmesini, asla ve asla kabul edemeyiz. Şehit düşeceğini bile bile yolunu muktedir olandan, yani gücü ve iktidarı elinde bulundurandan ayırarak, Hz. Hüseyin’e katılmaktan tereddüt etmeyen Hür şehit üzere zihni bir özgürleşmeye yönelmeliyiz.

BİZİM İÇİN TEK KRİTER OLMALIDIR, O DA ADALET: Bu özgürleşmeye ve hürriyete de lakin ve lakin Hüseyin’in Kerbela’nın kumuna düşen kanından, kin ve nefret değil barış ve kardeşlik çıkartmamız halinde ulaşabiliriz. Dedesinin, babasının ve kendisinin lisanında, fikrinde, irfanında olmayan kin ve nefreti; Sünni, Şii, Caferi, Alevi, Bektaşi… Ezcümle kendisine Müslüman’ım diyen tek bir ferdin de sürdürmeye hakkı yoktur. Bizim için tek bir kriter olmalıdır, o da adalet.

ADALET PENCERESİNDEN BAKABİLMELİYİZ: İslam dünyasının ve tüm dünyanın temel sorunlarına adalet penceresinden bakabilmeyiz. Tüm İslam dünyası olarak, bugüne kadar bunu başaramamış olmamız, başaramayacağımız manasına gelmez. Bu uğraştan vazgeçmeyeceğiz. Birbirimize karşı tahammülsüzlüklerimizi ortadan kaldırmakla başlayacağımız yeni bir gelecek inşası tüm coğrafyamızı barışa, kardeşliğe bir adım daha yaklaştıracaktır.

İSLAM DÜNYASINDA ÖFKEYİ DEĞİL MÜSAMAHAYI BÜYÜTMELİYİZ: Bir Müslüman’ın açlığı, bir Müslüman’ın yoksulluğu, bir Müslüman’ın esirliği, bir Müslüman’ın çaresizliği; tüm Müslümanlığın açlığı, yoksulluğu, esirliği ve çaresizliği demektir. Komşusu açken tok yatmamak unsuru yalnızca beslenme ile ilgili bir durumun reddiyesi değildir. Bu reddiye; birebir vakitte bir Müslüman’ın, her tipten mağduriyetine, bir Müslüman’ın kör, sağır ve dilsiz olmayacağını da bizlere anımsatır. Dahası bu reddiye bir Müslüman’ın, bir Müslüman’ın mağduriyetinin yaratıcısı da olmaması gerektiğini tabir eder. Münasebetiyle komşumuz açken, mağdurken, mahrum ve fakirken susamayız. Haksızlık karşısında susup, dilsiz şeytan olmayı tercih edemeyiz. Hür şehit; haksızlık karşısında susup, dilsiz şeytan olmayı reddetmiştir ve kabul etmemiştir. Susmamalıyız ve İslam dünyasında öfkeyi değil, müsamahayı büyütmeliyiz. Bunu başardığımızda Hz. Hüseyin’in hala akmaya devam eden kanını durdurabilir, onu huzura kavuşturabilir, Kerbela’daki hüznü dağıtabiliriz.

KERBELA’DA AKAN KANI DURDURMALIYIZ: Bu noktada; büyük başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyetimizin demokratik, laik ve toplumsal hukuk devleti kimliğinin tüm İslam dünyasına rehber olacağına inanıyorum. Cumhuriyetimizin demokrasi ile taçlanacak ikinci yüzyılının, Kerbela’da hala akmaya devam eden kanın durmasına çok değerli katkılar sunacağını görüyorum. Bu hislerle sevgiyi Muhammed Mustafa’yı, Hz. Ali ve Hz. Fatma’nın şahsında tüm ehlibeyt ve sahabeyi, Kerbela’da şehit olan Hz. Hüseyin’i ve yol arkadaşlarını ve bu topraklar için toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi şükranla yad ediyor, hepinize en içten sevgilerimi, hürmetlerimi sunuyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.