Memurların gelir kalemleri artacak: İşte tüm ayrıntılar…

Hükümet, milyonlarca memur, emekli, minimum ücretlinin gelirini artırmak için çalışmalara sürat verirken, 3600 ek gösterge düzenlemesiyle toplumsal hak ve yardımların fiyatı da artacak. Ek göstergede 600 puanlık artışla birlikte en yüksek devlet memuru aylığına bağlı ödemeler, gelir kalemleri de yükselecek. Aile, doğum, vefat, cenaze, yiyecek, giyecek, konut kredisi yardımı, toplu kontrat ikramiyesi, toplumsal istikrar tazminatı, memura ödül fiyatları da artacak.

TÜM DERECELERDE ARTIŞ

Ek gösterge sistemi memurun takım unvanı, derecesi, hizmet sınıfı, vazifenin ehemmiyeti, sorumluluk seviyesi, hiyerarşik pozisyonu ve eğitim durumu temel alınarak belirlenecek. Kamu bürokrasisindeki hiyerarşi, adalet gözetilerek, ek gösterge sisteminde yeni bir periyot başlayacak, kamu vazifelilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri asıllı artacak. Bütün çalışanlara 600 puanlık ek gösterge artışı nedeniyle Devlet Memurları Kanunu’ndaki hizmet sınıfı, unvan, derece baz alınarak birçok data güncellenecek.
Özel hizmet tazminatı, ek ödeme fiyatlarıyla açıklanan emeklilik tazminat meblağları en yüksek devlet memuru aylığına uygulanan yüzdelik oranlarla hesaplanıyor. En yüksek devlet memuru aylığı belirlenirken 1500 gösterge sayısı ile 8000 ek gösterge sayısı toplamı (9500) aylık katsayı ile çarpılıyor.

ÖZEL HİZMET TAZMİNATI DA ARTACAK

Üstün muvaffakiyet evrakı alan memura en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200’üne kadar ödül verilirken, ek özel hizmet tazminatı, ek ödeme fiyatları, kalkınmada öncelikli yörelere nazaran ödenen ek tazminat, maaşı artıran özel hizmet tazminatı da artacak. Birtakım unvandaki işçiye yüzde 20-30 oranında ek özel hizmet tazminatı ödeniyor. Ek gösterge artışıyla en yüksek devlet memuru maaşının artması Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda çalışan birtakım çalışanın ek ödemelerini de artıracak.

KAMU PERSONELİNİN KIDEM TAVANI YÜKSELİYOR

Ek gösterge düzenlemesiyle ölen devlet memurunun yakınlarına ödenek mevt yardımı meblağı 4 bin 756 liraya çıkacak. Belediyeler, vilayet özel yönetimlerindeki kamu çalışanlarının toplumsal istikrar tazminatı 2 bin 855 liraya yaklaşacak. İş Kanunu’na tabi emekçilerin kıdem tazminatları yıllık ölçüsü en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenen azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor. Kıdem tazminatı tavanının hesabında bir hizmet yılı için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri’ne yapılan emekli ikramiyesi ödemesi temel alınıyor. İdari İşler Lideri’nin emekli ikramiyesine bağlı artış gösteren çalışanlara ödenecek kıdem tazminatı tavanı fiyatı da yükselecek. Ek gösterge düzenlemeleri kamu çalışanlarının aldığı aile, doğum, giyecek, toplu mukavele ikramiyesi, toplumsal istikrar tazminatı kalemlerinin her birine de yansıyacak.

ÜCRETLER YİNE BELİRLENİYOR

Çalışanlar ortasında derece, kademe nedeniyle yaşanan dengesizlikler son bulurken 450 çeşit maaş da yine belirlenecek. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bütün kamu çalışanlarının yaptığı işe nazaran fiyatlarının yine belirlenmesi için çalışma başlattı. Birinci adımda 560 bin kontratlı işçiye takım çalışması tamamlanacak, ikinci adımda da kamuda fiyatlar yine belirlenecek. Kamuda kontratlı istihdam edilen yazılımcı, bilgisayar mühendisi, hekim üzere meslek grubundakilere takım hakkı verilecek.

KAYNAK: SABAH-HAZAL ATEŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.