Rusya’dan ‘Olenivka saldırısı’ iletisi: 50 Ukraynalı asker öldü

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, 29 Temmuz’da Ukrayna’da Olenivka yerleşim ünitesinin yakınlarındaki cezaevine yönelik düzenlenen füzeli hücuma ait açıklamalarda bulundu.

İgor Konaşenkov, kelam konusu saldırının ABD imali yüksek performanslı topçu roket sistemi HIMARS ile Kiev idaresi tarafından “kasıtlı” olarak yapıldığını ileri sürerek, taarruz esnasında cezaevinde 193 esir düşen Ukraynalı askerin bulunduğunu belirtti.

Konaşenkov, “Füzeli akın sonucunda 50 esir Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Ağır yaralı 73 asker de hastaneye kaldırıldı” dedi.

Konaşenkov, Yaralı ve ölen askerlerin isimlerinin yer aldığı listenin Savunma Bakanlığınca yayımlandığını lisana getirerek, “Ukraynalılara yönelik yapılan kanlı katliamdan Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ve Ukrayna idaresini destekleyen ABD’nin sorumlu olduğunu” söz etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da Rusya’yı Olenivka yerleşimindeki esir Ukraynalı askerlerin kaldığı cezaevine taarruz düzenlemekle suçlayarak, Birleşmiş Milletler‘i (BM) bu duruma reaksiyon gösterme davetinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.