Son dakika… Bakan Dönmez’den CNN Türk’te önemli açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarından notlar;

* Yılbaşından sonra bereketli geçiyor. Marmara’nın kuzeyinde kısmen güneyinde yoğun kar yağışı olan bölgelerde 5 elektrik dağıtım bölgemiz var. TEİAŞ var orada 4621 personel 7-24 hazır. Anında müdahale etmek üzere…

* Arıza bakım birimleri yoğundur. Operasyonel olarak günün koşullarına uygun hale getiriyoruz. Bir kesinti olmaması için önlemleri aldık, almaya devam ediyoruz. 

Son dakika... Bakan Dönmezden CNN Türkte önemli açıklamalar

* (İsrail’le işbirliği hakkında) Uzunca bir aradan sonra 14 yıl aradan sonra ilk kez üst düzey temas sağlandı. Dışişleri ve Enerji Bakanımız gidecektir dedi Cumhurbaşkanımız. Herhalde nisan gibi olur. 

“EN EKONOMİK YOL TÜRKİYE”

* Doğu Akdeniz’de keşfedilen gazların tedarikiyle alakalı teknik temaslarımız olmuştu. Onlar da çalışmaları takip ediyor. Sadece İsrail değil, Mısır da keşif yaptı. İki ülke fiilen üretime başladı. Pazarlara gidecek en kısa ve ekonomik yol Türkiye’den geçiyor. 

* Gazın pazara gittiğinde rekabetçi de olması lazım. En ekonomik yol Türkiye. Kazan kazan modeliyle en seri en ekonomik bu gazın Türkiye’ye ardından yurt dışından gönderilmesi görüşülüyor. 

* Tarafların menfaatlerinin uyuşmasıyla alakalı bir hadise. 500-600 km’lik bir hat gerekiyor. İsmet olsaydı daha büyük bir hatta ihtiyaç vardı. Belki ileride ilave boru hatları gerekebilir. 

* SWAP mekanizmaları var. Bunlar da kullanılabilir. 10 birim alırsanız illa yurtdışına çıkması gerekmez, bunlar da görüşülebilir. Bakalım zaman gösterecek. 

* (Avrupa’nın Rus gazı kararı hakkında) Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığı yüzde 40 civarında. Petrol gibi tankere yükledim getireyim de yok. Boru hatlarıyla teslim alıyor ve kullanıyoruz. Biraz süreye ihtiyaç duyan süreçlerdir. Henüz daha AB netleştirmedi. Rusya’ya bağımlılığı azaltmak istiyoruz dedi. 

* Bizde de aşağı yukarı aynı… Yüzde 40 civarında. Yüzde 35-45 arasında. Ama petrol yüzde 25. 

 

“BİZİ ETKİLEMEYECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ”

* (Enerji konusunda risk var mı?) Biz yaptırımların tarafı olmak istemiyoruz diye Cumhurbaşkanımız da açıkladı. Diplomasi tarafında olduğumuzu ifade etmiştik. 

* Gaz konusunda sıkıntı yaşamadığımızı görüyoruz. Türkiye ilk doğal gazı Sovyetlerden almıştı. Rahmetli Özal zamanında… Bakü hattından alıyorduk. 2 sene önce Türk Akımı bitti. 

* Doğrudan Tekirdağ Kıyıköy’den gazı alır hale geldik. Geçmişte Ukrayna üzerinden geçen hatta hatla alakalı sıkıntılar vardı. Bugün itibariyle iki senedir teknik anlamda sorun yaşamıyoruz. Bizi etkilemeyeceğini öngörüyoruz. 

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.