Suriyeli milletvekili: Türkiye’yle bağların düzeltilmesi için iki koşulumuz var

Son devirde Türkiye’nin Suriye’de Beşar Esad idaresiyle diyaloğa yeşil ışık yakan açıklamaları gündemdeki yerini korurken, Şam’dan Türkiye’yle alakalara dair çok dikkat çeken bir açıklama geldi.

Hükümetin Suriye’de Beşar Esad idaresiyle diyaloğa açık kapı bıraktığı açıklamalar gündemdeki yerini koruyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay yaptığı açıklamada “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek üzere bir kaygımız yok. Devletler ortasında siyasi diyalog yahut diplomasi kesip atılamaz” demişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suriye ile Türk istihbarat örgütleri ortasında temasların olduğunu, Türkiye’nin Suriye ile diyalog için ön kaideleri olmadığını söylemişti.

Suriye Parlamentosu Milletlerarası İlgiler Komitesi Lideri Butrus el Marjan, Türkiye’yle yakınlaşma ihtimaline dair Rus İzvestiya gazetesine konuştu. Suriye’nin Türkiye’yle bağları düzeltmeye hazır olduğunu kaydeden El Marjan, bunun için birtakım kaideleri olduğunu tabir etti.

Suriyeli vekil, yakınlaşma için Ankara’nın Suriye’nin kuzeyindeki askeri varlığını sona erdirmesi ve Suriye topraklarındaki “terör örgütlerine” takviyesini geri çekmesi gerektiğini söyledi. El Marjan, “Öncelikle Türkiye, oburunun toprağını işgal ettiğini, BM Güvenlik Kurulu tarafından terör örgütü olarak görülen kümeleri barındırdığını kabul etmeli. Ayrıyeten Suriye topraklarından geri çekilmeli. Bunlardan sonra Suriye alakaları geliştirmeye hazır olacak” tabirlerini kullandı.
Türkiye’yle alakaların düzeltilmesi önünde kimi önemli manilerin sürdüğünü söyleyen El Marjan, Türkiye ve Suriye ortasında güvenlik alanında birtakım temaslar olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.