Türkiye’den AB’ye reaksiyon: Yunanistan’ın hukuksuz tezlerini idrak edin!

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nde kabul edilen kararlarda ülkemizle ilgili önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk bir tavır sergilenmesi esef vericidir. Bu, AB’nin bir sefer daha Türkiye bağlamında kısır döngüden çıkamadığının ispatıdır.

“AB’NİN SESSİZ KALMASI TAM BİR GARABETTİR”

AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ait memleketler arası hukuka karşıt ve maksimalist tezleri yasallaştırmaya çalışması kabul edilemez. Birebir biçimde AB’nin, Yunanistan’ın 10 mil hava alanı savı, adaları silahlandırması, geri itme uygulamaları başta olmak üzere milletlerarası hukuka alışılmamış hareketlerine sessiz kalması tam bir garabettir. Bu kararlar, problemlerin tahliline katkı sağlamadığı üzere, bölgesel istikrara da ziyan vermektedir.

“SAMİMİYETSİZLİK ÖRNEĞİDİR”

Türkiye her vakit memleketler arası hukuktan ve âlâ komşuluk alakalarından yana tavrını sürdürmesine karşın, ülkemizin bu yaklaşımına kasıtlı gerginlik ve tırmandırma stratejisiyle cevap verilmesi tam bir samimiyetsizlik örneğidir.

AB artık, Türkiye’nin üyelik süreci ve ülkemizle işbirliğinden sağlanacak faydaları, Yunanistan ve GKRY’nin dar görüşlü, hukuksuz ve maksimalist tezlerine rehin ve feda etmemesi gerektiğini idrak etmelidir. AB’nin kendi genel çıkarları da esasen bunu gerektirmektedir.

Öte yandan Zirve’de, Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü tanınmasından ve Gürcistan’a da AB üyeliği perspektifi verilmesinden memnuniyet duyulmaktadır. Bununla birlikte, halihazırda aday ülke statüsünde bulunan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile iştirak müzakerelerinin hala başlatılmaması yadırganmaktadır. Bosna-Hersek’e de bir an önce adaylık statüsü verilmesinin Balkanlar dahil geniş Avrupa coğrafyasının faydasına olacağı düşünülmektedir.

Türkiye, AB’nin tüm aday ülkelerle samimi angajmana girmesi ve iştirak süreçlerinin liyakat temelinde ilerletilmesi gerektiğine inanmaktadır.

 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.