Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen atamalarında branş dağılımını açıkladı

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, bu hafta Başşehir Kulisi’nde konuğu Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’di. 

Bakan Özer’in açıklamalarından satır başları:

2022-2023 eğitim periyoduna hazırlıklı bir biçimde devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıla baktığımızda ne kadar yanlışsız kararlar verdiğimizi görüyoruz. Harika şartlarda eğitim birinci fedakarlık yapılacak yerler değil. Okulun sunmuş olduğu öteki imkanları da düşünmek lazım. Eğitimde fırsat eşitliği tüm dünyanın gündeminde. Akademik muvaffakiyet yalnızca okulun katmış olduğu muvaffakiyetler değil. Okul dışı etkenlerde çok etkiliyor. 

Okullar açık kalması bir eğitim sorunu sıkıntısı olmaktan nurda bir ulusal güvenlik sorunudur. Her eğitim devri başında öğretmenlerimiz geçmişin değerlendirmesini yapar. Öğrencilerimizi desteklemek için kurslara devam ettik. Yardımcı kaynaklar ile çok önemli bir takviye sağladık. 

İlk kere yaz okullarını açmaya karar verdik, tam ders formatında değil de aktiflikle vakit geçirebilecekleri düzenekleri geliştirdik. Yaz okulları açıldı. Matematik seferberliği başlattık, matematiği tüm öğrencilerimizin bilmesi gereken bir ders haline getirmek için çalışıyoruz. İngilizce ile de tıpkı halde yaz okulları açtık. Yaz okullarına yaklaşık 1 milyon öğrencimiz başvurmuş. 

LGS SONUÇLARI DEĞERLENDİRMESİ

1.3 milyon öğrencimizin yüzde 90’ı tercihsiz okullara yerleşecekler. Yüzde 10’u ise fen liseleri üzere tercihleri yapacaklar. Bu sene ayırt edici özellikler daha çok ortaya çıktı. Çok birinci olmadı, 193 tane birinci var, aslında evvelki yıllarda daha çok vardı. Birincilere odaklanmanın bir imtihan için değeri yok. Liselere geçiş sistemi sahiden oturdu. İmtihansız yerleştirmelerde öğrencilerin memnuniyetini artırmak istiyoruz. 

Geçen sene öğrencilerin yüzde 92’si istedikleri okullara yerleşmiş. 

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA BRANŞ DAĞILIMI

Son 20 yılda öğretmen sayımızda çok önemli bir artış oldu. Başarıdaki

ana etkenlerden biri bu. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum, öğretmenlerin sisteme kazandırılması için çok büyük fedakarlıklar yaptı. 1,2 milyon öğretmen olan bir eğitim sistemimiz var. Yaklaşık yüzde 75’i son 19 yılda atandı. 500 bin öğretmen varken bunların yüzde 40’ı bayandı. Artık 1,2 milyon öğretmenin yüzde 59’u bayan. Bugün Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden branş dağılımını paylaşacağız. Atamalarda en büyük tartısı okul öncesine vereceğiz, orada seferberlik başlattık. 3 bin yeni anaokulu süreci devam ediyor.

Bu kapsamda en fazla atama yapılacak birinci 5 branş sırasıyla 7 bin 503 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği, 2 bin 223 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1.250 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği, 1.218 kontenjanla din kültürü ve ahlâk bilgisi ve 1.004 kontenjanla ilköğretim matematik öğretmenliği oldu.

ANAOKULU SEFERBERLİĞİ

İstanbul nitekim öğrenci sayısının en fazla olduğu çok kapsamlı bir eğitim verildiği kentimiz. Ana okullara çok kıymet veriyoruz, atamalarda çok değer veriyoruz. İstanbul’un çok daha güçlü olmasını istiyoruz. Okul öncesi eğitim çok kritik bir eğitim. Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için okul öncesi eğitimi güçlendireceğiz. 3 bin tane yeni anaokulu yapılacak. 40 bin tane yeni ana sınıfı açalım istedik. Bir şeye odaklandığımız vakit çok süratli biçimde bürokraside ilerliyoruz. Planlamamızın çok önünde gidiyoruz. 

Okul öncesi eğitim genelde 3 ila 5 yaş ortasıdır. Okul öncesi eğitim birçok şeyin oturduğu devir, öğrenmenin, kişilik gelişiminin. Okul öncesi eğitime devam eden öğrencinin suça eğilimiyle okul öncesi eğitime gitmeyen öğrencinin ortasında çok fark var. 

KAYIT PERİYODUNDAKİ BAĞIŞ PARASI, KAYIT PARASI

1 Temmuz’da kayıtlar başladı, artık eğitim sistemimizde velilerimizin iki şikayetçi olduğu mevzu vardı. Biri bağış ve kayıt paralarıydı başkası yardımcı kaynaklardı. Okullarımızın muhtaçlığı olan 1 milyar lirayı sağlıyoruz. Münasebetiyle velilerden para istenilecek durum kalmıyor. Birinci defa bu yaz prestijiyle okullara bütçe gönderiyoruz. Kayıt parası isteyen okulların takibinde olacağız. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.