Usta oyuncu ve direktör Kartal Tibet’in ikinci mevt yıldönümü

200 kadar sinema ve dizide rol alan Tibet, öğretmen anne-babanın çocuğu olarak 27 Mart 1938’de Ankara’da dünyaya geldi. Kartal Tibet, 30 Haziran 2020’de hayatını kaybetti.

Usta sanatkarın hayatına dair birtakım notlar…

Sanatçı, şimdi birinci okuldayken Radyo Çocuk Kulübü’nde “Ayşe Abla” piyeslerinde başrol konuşmaya başladı. Akabinde Devlet Tiyatrolarındaki yetişkin oyunlarında çocuk rollerinde sahneye çıktı.

Şiir yarışına katılan sanatçı, okuduğu yapıtla ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler ortasında düzenlenen yarışta Ankara birincisi oldu.

Sanatçının babası Hasan Tibet, bir müddet sonra avukatlık mesleğine yöneldi.

Karaoğlan ile Yeşilçam’a adım attı

Kartal Tibet, Ankara Kolejinin akabinde, vücut eğitimi öğretmenliği, bir müddet sonra da babasının isteğiyle hukuk fakültesini bitirerek avukat oldu. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Kısmı’na giren sanatçı, mezun olduğu 1960’ta Albert Camus’un yazıp, Becerikli Canova’nın sahneye koyduğu bir oyunda rol aldı.

Sanatçı, 1961’de, kuruluşunda yer aldığı Ankara’nın birinci özel tiyatrosu Meydan Sahnesi’nde, 4 piyes yönetti. 20 oyunda rol aldı ve çeşitli oyunlarda direktörlük yaptı.

Suat Yalaz’ın, 1960’da çizmeye başladığı “Karaoğlan”ın sinema uyarlamasında oynaması için teklif götürdüğü Tibet, “Karaoğlan: Altay’dan Gelen Yiğit” isimli sinemayla Yeşilçam’a adım attı. Gündüz Sencer ile 1963’te evlenen sanatkarın, 1964’te Kanat, 1973’te Kumru ismini verdiği çocukları dünyaya geldi.

Tarkan rolüyle ün kazandı

Dönemin jönlerinden Cüneyt Arkın’ın çizgi roman karakterleri “Malkoçoğlu” ve “Kara Murat” olarak seyircinin karşısına çıkması, bu cins macera sinemalarının popülerliğini arttırdı.

Karaoğlan’ın Orta Asya’da başlayan serüvenleri, Kartal Tibet’in başrolü üstlendiği 1966 üretimi “Karaoğlan: Baybora’nın Oğlu”, “Karaoğlan: Camoka’nın İntikamı”, 1967 imali “Karaoğlan: Bizanslı Zorba”, “Karaoğlan: Yeşil Ejder” ve 1972 üretimi “Karaoğlan Geliyor” isimli sinemalarla devam etti.

AA’da yer alan habere nazaran; usta oyuncu daha sonra Sezgin Burak’ın çizdiği “Tarkan” karakterinin, 1969’da çekilen sinema uyarlamasında rol aldı. Tarkan’ı canlandıran sanatçı, seriye 1970’te “Tarkan: Gümüş Eyer”, 1971’de “Tarkan: Viking Kanı”, 1972’de “Tarkan: Altın Madalyon” ve 1973’te “Tarkan: Güçlü Kahraman” sinemalarıyla devam etti.

“Sarmaşık Gülleri” ve “Boş Çerçeve” üzere sayısız melodramda da başrol oynayan sanatçı, “Zambaklar Açarken” ve “Çalıkuşu üzere pek çok edebiyat uyarlamasında, salon güldürüsünde ve tarihi sinemada rol aldı.

20’den fazla Kemal Sunal sineması yönetti

Kartal Tibet, 1977’de “Tosun Paşa”, sinemasında direktör koltuğuna oturdu ve Kemal Sunal’ın başrolünde oynadığı 20’nin üzerinde unutulmaz sinemayla toplam 56 üretimi yönetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.