Zelzelenin vurduğu Afganistan’a hayati materyaller bugün ulaştı

SELMAN CÖMERT

Yetkililer, hafta ortasında binden fazla kişinin ölmesine, iki bin kişinin yaralanmasına ve 10 bin meskenin hasar görmesine yahut yıkılmasına neden olan 6,1 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde Pakistan sonuna yakın dağlık güneydoğu bölgesinde hayatta kalanları arama çalışmalarını durdurdu.

Geçtiğimiz gün meydana gelen artçı zelzelelerde, başşehir Kabil’in yaklaşık 160 km güneydoğusundaki bölgede en az beş kişi daha ömrünü yitirdi. Sıhhat işçisi, ilkel sıhhat altyapısının yaralılara yardım etme gayretlerini engellediğinden şikayetçi oldu.

Afganistan’ın sarsıntıdan en çok etkilenen kenti Paktika’daki bir hastanenin yöneticisi olan Abrar, “Kötü koşullardan ötürü burada tedavi edemeyeceğimiz yaralılar Kabil’e gönderildi” dedi.

Reuters’te yer alan habere nazaran 6,1’lik sarsıntı, geçen yıl ülkenin denetimini ele geçirmelerinden bu yana insan haklarıyla ilgili kaygılar nedeniyle birçok yabancı hükümet tarafından dışlanan Afganistan’ın Taliban yöneticileri için büyük bir imtihan.

Afganistan, Batı yaptırımları nedeniyle direkt memleketler arası yardımdan yoksun kaldı ve bu hafta, zelzeleden evvel bile ülkenin kimi bölgelerinde var olan insani kriz daha da derinleşti.

Birleşmiş Milletler ve kimi ülkeler, etkilenen bölgelere yardım gönderdi ve Taliban sarsıntı kurbanlarına yardım etmek için daha fazla yardım sevkiyatı için davette bulundu. Paktika eyalet hükümeti sözcüsü Mohammad Amen Hozifa, “Tüm insani yardım kuruluşlarını halka yardım etmeye çağırıyoruz” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ülkenin Afganistan’a zelzeleden etkilenenlere yardım etmek için çadır, havlu, yatak ve başka materyaller de dahil olmak üzere toplam 50 milyon yuan (7.5 milyon $) kıymetinde insani yardım sağlayacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.