Ali İsmail Türemen’e saygı duruşu

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucu hocalarından ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi hocalarından 19 Mayıs 2020’de sonsuzluğa uğurlanan Prof. Ali İsmail Türemen doğum günü olan 1 Mayıs Pazartesi günü “Birlikte” sergisiyle Eskişehir’de anıldı.

AÇILIŞA DA KATILDILAR

‘EMEĞİ BÜYÜK’

Büyükerşen açılışta yaptığı konuşmada kurucu rektör olarak üniversitenin kuruluş sürecini ve o günlerde Türemenlerin öncü rolünü anlatarak “Sanat ağırlıklı, bir üniversite, tatbiki ekolünde fakülte kurma amacımı gerçekleştirmemde Türemenlerin çok büyük emeği vardır” diyerek Ali İsmail Türemen’in anılarıyla yüklü bu sergiyi açmaktan duyduğu gururu ifade etti.

Berna Türemen ise 1964 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan sınıf arkadaşı oldukları eşi Ali İsmail’in öğrencilerle “Birlikte” sergi açma geleneğinin ölümünden sonra da devam edilmesinin mutluluğunu dile getirerek “Sevgi dolu bir hocayı birlikte anıyoruz” dedi.

‘GÖNÜL VERDİ…’

Açılışa katılan ve Türemenlerin hocası olma gururunu yaşayan Mustafa Pilevneli ise, “O mavi adama ‘Merhaba’ demek için geldiğim bu sergide sevginin ve sevgiyi paylaşmanın ne olduğunu gördüm. İstanbul’dan her hafta gelerek gönül verdiği Anadolu bozkırı Eskişehir’de güzel sanatların resimden gravüre farklı biçimlerde yapılabildiğini gösteren Ali İsmail daha öğrenciliğinde yeteneğini kanıtlamıştı” diyerek onun önünü açan, Eskişehir’i dayanışmanın ve sanatın şehri yapan Yılmaz Büyükerşen’i de takdirle izlediğini ifade etti.

Türemen’in 79 yıllık ömründe emek verdiği dostlukları buluşturan 120 eserin yer aldığı “Birlikte” sergisi 19 Mayıs’a kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*