Bayern Münih-Galatasaray Maçı Öncesi 23 Sene Önce Dortmund-Galatasaray Maçında Olanları Mutlaka Okumalısınız

Bayern Münih ile Galatasaray, Şampiyonlar Ligi grup maçında bu gece Almanya’da karşı karşıya geliyor. 

Almanya’daki Galatasaray taraftarlarının bu maçı yerinde izlemek için büyük bir ilgi gösterdiği müsabaka öncesi, akıllara 2000 yılındaki UEFA Kupası eşleşmesi geldi. 

Bu maçta Galatasaray taraftarları, inanılmaz bir olaya imza atarak Dortmund tribünlerinin neredeyse tamamını doldurmayı başarmıştı.

Öyleyse gelin, dev maç öncesi efsane hikayeyi yeniden hatırlayalım.

Dünya futbol tarihinde eşine çok nadir rastlanan olaylardan birisi 2 Mart 2000 tarihinde Almanya’nın Dortmund kentinde Borussia Dortmund- Galatasaray maçında yaşandı. Sürecin perde arkasında ise futbolun çok ötesine geçen bir hikaye gizliydi.

1960’ların başında Türkiye’den Almanya’ya gerçekleşen İşçi göçünün en önemli ayaklarından birisi Almanya’nın Ruhr bölgesi olmuştu.

Almanya’nın kömür ve çelik üretiminin merkezi olan bu bölgede, İkinci Dünya Savaşı sonrası çok sayıda fabrika açılmış ve Türk işçiler bu fabrikalara istihdam edilmişti.

Bölgenin önemli merkezlerinden birisi ise Dormund’du.

Almanya’ya göç eden birinci jenerasyon Türklerin genelinde olduğu gibi Dortmund’daki Türk işçilerin de büyük kısmı Türkiye’deki memleketlerinden pek fazla çıkmamış; eğitim seviyesi çok yüksek olmayan bir kesimdi.. Türklerin şehirde kabul görmesi kolay olmadı. Irkçılık olayları yaşandı. Buna rağmen şehirdeki Türk nüfus her yıl daha çok arttı.

Dortmund şehrinin en büyük gururu ise bir futbol takımıydı.

Borussia Dortmund takımı 1909’da kurulmuş ve kazandığı şampiyonluklarla tüm dünyada nam salmıştı.

Dortmund taraftarları ise dünyanın en tutkulu taraftarları arasındaydı. 

Şehir-takım bütünleşmesinin en önemli örneklerinden birisi burada gerçekleşiyordu.

2000 yılında, UEFA Kupası 4. Turunda Galatasaray ile Borussia Dortmund eşleşti. Bu eşleşme, Dortmund tarihinde görülmemiş bir maceranın başlaması demekti. Şehir yeni ve büyük bir sınavla karşı karşıyaydı.

Galatasaray yönetimi, Almanya’daki taraftarlarının maça yoğun ilgi göstereceğini düşünerek Dortmund yönetiminden ek bilet talep etti.

Yanıt ise olumsuzdu. Dortmund yönetimi, tüm biletlerinin sezon öncesi kombine olarak satıldığını ifade ederek Galatasaray’ın talebini reddetti.

Bunun üzerine UEFA’nın belirlediği ölçülerde stadın %10’luk bölümü Galatasaray taraftarları için ayrıldı. Kalan bölümler ev sahibi takıma aitti. 

Maçta olacakları ise kimse tahmin edemiyordu.

2 Mart günü Westfalen’e gelen taraftarlar gözlerine inanamadı. 65 bin biletli seyircinin kabul edildiği stadyumda 40 bin Galatasaray taraftarı vardı. Almanya’nın hatta dünyanın en ateşli tribünlerinden birine sahip olan Dortmund, kendi evinde sarı kırmızıya boyanmıştı.

Peki bu nasıl olmuştu?

Tüm biletlerin sezon öncesi satıldığı tribünler nasıl Galatarasay ve Türk bayrakları ile dolup taşmıştı? 

Herkes bu sorunun yanıtını merak ediyordu. 

Yanıt ise kısa zaman içinde anlaşıldı.

Galatasaraylılar, üç dört misli para ödeyerek Dortmundluların kombinelerini bir maçlığına kiralamışlardı.

Ruhr Bölgesinde büyük kısmı kıt kanaat geçinen, fabrikalarda işçi olarak çalışan binlerce kişi; patronlarının kombinelerini astronomik ücretler ödeyerek kiralamıştı.…

Borussia Dortmund 91 yıllık tarihinde ilk kez kendi evinde deplasmanı yaşamak zorunda kaldı.

Hep hor görülen, şehrin alt sınıfı olarak kodlanan Türk işçiler, şehrin en sembolik mabedini bir geceliğine zapturapt altına altı. 

Galatasaray, İstanbul’da gibi oynadığı maçı 2-0 kazandı. 

Maçın ardından hem Almanya Federal Basını’nın hem de Dortmund Yerel Basını’nın gündeminde bu maç vardı.

Yerel gazeteler, maçın sonucundan daha utanç verici olanın tribünler olduğunu yazdılar. Dortmund’un ezeli rakibi Schalke04 forumları, zevkten dört köşe şekilde Dortmund taraftarının düştüğü durumla alay etti.

Schalke forumları, Sarı Duvar’ın Türk işgaline uğradığını ve bu tribünün isminin (Türklerin yaktığı meşalelere atıf yapılarak Kırmızı Alev) olarak değişmesi gerektiğini yazdılar. 

Dortmund’da ise kombinelerini kiralayan taraftarların bir daha stada sokulmaması için kampanya başlatıldı.

Dortmundlu Türk işçiler ise, belki bir aylık maaşlarını tek bir maç için feda ettiler. Bununla birlikte ertesi gün gittikleri fabrikalarında patronlarının yüzüne daha gururlu baktılar. Bu olay Almanya’daki Türk diasporasının en büyük gövde gösterilerinden birisi olarak kayıtlara geçti.

Bu gece oynanacak Bayern Münih-Galatasaray maçında da pek çok kişinin aklına 23 sene önceki büyük çılgınlık geliyor.

Bakalım Galatasaray taraftarı, Dortmund’da yaptığının bir benzerini Münih’te de yaparak tribünleri sarı kırmızı renklerle donatabilecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx