Çalışan emekliler merakla bekliyor! İkramiye ödemeleri ne zaman yapılacak?

Milliyet.com.tr/ Çalışan emekliler merakla bekliyor! İkramiye ödemeleri ne zaman yapılacak? Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:

“Çalışan emeklilere 5 bin TL ikramiye verilmiyordu. Yapılan düzenleme ile birlikte çalışan emeklilere de 5 bin TL ikramiye verilecek. Zaten çalışmayan emekliler ikramiyelerini almıştı. Burada asıl mağdur olan çalışan emeklilerle birlikte Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olanlar ve esnaf olanlardı. Bu kesimler ikramiyeden faydalanamadı.

Pek çok çiftçi ikramiye alabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi’nden çıkış yaptılar. Esnaflar da emekli olmalarına rağmen Bağkur primi yatırdıklarından dolayı ikramiye alamamışlardı. Yapılan son düzenleme ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifleri ile bütün emekliler 5 bin TL alacak.

Genel Kurul’dan önce çalışan emeklilere ikramiye komisyondan geçti. Bütçe kanunu aralıksız bir şekilde tamamlanıyor. Yani başlandığı gibi biter. Bütçe görüşmeleri 2 hafta sürecek. Araya herhangi bir kanun teklifi alınmaz ancak komisyondan geçen, kanunlaşma aşamasında olan bir torba yasanın da bütçe kanunu ile beraber yasalaşması mümkün. Bütçe kanunundan sonra bir ara verilmesi beklenir. Bu yıl başına kadar sürebilir.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Burada çalışan emeklilere 5 bin TL ikramiye düzenlemesi bütçe kanununun geçmesi ile birlikte yasalaşabilir. Bütçe kanunu ile beraber geçerse aralık ayı bitmeden ikramiyeler ödenecektir. Aralık ayında bütçe ile birlikte geçmezse ödemeler ocak ayı içerisinde olacaktır. Ocak ayı maaşları ile birlikte bu ödenebilir. Aralık ayına yetişmezse eğer ikramiyeler ocak ayı maaş takvimine yetişmiş olur.

EMEKLİYE YILBAŞINDA ZAM NE KADAR OLUR?

2024 yılı için emekli maaşları SSK ve Bağkur emeklileri için enflasyon farkı kadardır. O da yüzde 37-38 arasında gerçekleşecektir. Burada memur emeklilerinin durumu farkı, enflasyon farkı+ toplu sözleşme zammı + refah payı artışı yapılır bu da yüzde 50’ye yakın bir artışa tekabül ediyor. Son dönemde yapılan artışlarda SSK ve Bağkur emeklilerine ne kadar zam yapıldıysa memur emeklilerine de aynı oranda artış yapıldı. Şu anda emeklilere yüzde 50 oranında artış yapılacağını düşünüyorum.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ARTACAK?

En düşük emekli maaşı şu anda 7500 TL seviyesinde. Nisan ayında 5500 TL’den 7500 TL’ye yükseltildi. Dönem ortasında en düşük emekli maaşına zam yapılmadı ve 7500 TL seviyesinde kaldı. Sayın Cumhurbaşkanı tüm mağduriyetlerin giderileceğinden bahsetti. Yüzde 50’lik artışla ben en düşük emekli maaşının 11 bin 250 TL seviyesine çıkmasını bekliyorum.

Ayrıca kök maaş hesaplaması var. Kök maaşlar yatırılan prime göre belirleniyor. Eğer kişinin maaşı 7500 TL’den aşağı ise bu tamamlanıyor. Kök maaşların yükseltilmesi ile daha sonra yapılacak olan oransal zamdan emeklilerimiz daha fazla faydalanacaklar. Yıl sonunda kök maaşların en düşük emekli maaşına yükseltilmesi isabetli olur diye düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir