Daha lezzetli tarifler için: Makarna pişirirken asla yapmamanız gereken 8 hata

Makarna, yapımı kolay olması sebebiyle en sık tüketilen yemeklerden bir tanesidir. Zahmetsiz ve lezzetli olması sebebiyle 7’den 70’e herkesin en sevdiği yemekler arasında yer alır. Gerek bir restoran menüsünden gerekse basit bir akşam yemeğine kadar her masada karşımıza çıkabilir.

Makarnanın asıl lezzeti sosundan geldiği bir gerçektir. Doğru sos ile buluşan makarna basit bir yemekten daha fazla olabilir. Ancak makarnanın sosundan önce lezzetini etkileyecek bir diğer etken ise makarna pişirirken yapılan hatalardır. Makarna pişirmek kaynar suyun içerisine atmak kadar basite alınacak bir işlem değildir.

Makarna pişirirken yapılan hatalar, sosu her ne kadar lezzetli olsa da hem görüntü anlamında hem de lezzet kayıplarının yaşanmasına sebep verir. Makarna pişirirken yapılan hataların tamamını sizler için derledik.

İşte makarna pişirirken asla yapmamanız gereken hatalar…

MAKARNA PİŞİRİRKEN ASLA YAPMAMANIZ GEREKEN HATALAR

  • Makarna Seçimi

Makarna pişirirken yapılan hatalar arasında ilk sırada makarna seçimi yer almaktadır. Market raflarında farklı fiyat aralıklarında, çeşitli markalara ait makarnalar satılmaktadır. Bu makarnalar kalite olarak da birbirinden farklıdır.

Makarna pişirirken yapılan hataların en temel sebebi kalitesiz makarna kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Kalitesiz makarna, makarnanın tam pişmeden hamurlaşmasına ve birbirine yapışmasına aynı zamanda lezzetsiz sonuçlara sebep olur. Bu yüzden makarna satın alırken, bildiğiniz güvendiğiniz markaları tercih etmeye çalışın.

  • Tencere Seçimi

Makarna pişirirken yapılan hatalar arasında makarna seçiminden sonra tencere seçimi gelmektedir. Seçtiğiniz makarnaya ve porsiyonuna uygun bir tencere seçmeniz gerekmektedir. Örneğin spagetti gibi uzun makarnalar için tencerenin büyük ve kenarlarının yüksek olması gerekir. Daha küçük ve kısa makarnalar için derin bir tencere işe yarayacaktır.

Makarna pişirirken yapılan hatalar arasında tencere seçimi kadar önemli olan bir nokta ise kapak kullanımıdır. Makarna pişirirken tencerenin kapağını sadece suyu kaynatırken kullanmalısınız. Makarna pişerken tencerenin kapağını kapatırsanız makarna suyunun taşmasına sebep olursunuz.

  • Su Miktarı

Makarna pişirirken yapılan hatalar arasında bir diğeri ise su miktarıdır. Göz kararı koyulan su miktarı bazen makarna için yeterli olsa da çoğu zaman makarnanın yapışmasına ve dengesiz pişmesine sebep olur. Oranlara göre 100 gram makarna için bir litre su kullanılması gerekir.

Aynı zamanda soğuk suyun kaynama süresi daha kısa olduğu için, makarna suyunu soğuk seçmek önem arz eder.

  • Yağ Kullanımı

Makarna pişirirken yapılan hatalar arasında makarna suyuna yağ ekleme geleneği gelir. Yıllardır süre gelen makarnanın yapışmasını engellemek için suyuna yağ ekleme geleneği aslında bir hurafedir. Makarnanın suyuna yağ eklemek makarnanın yapışmasını önlemek için bir işe yaramaz.

Makarnanın yapışmamasını istiyorsanız eğer, makarnayı pişirirken su miktarını olabildiğince fazla tutmanız gerekir.

  • Tuz Kullanımı

Makarna pişirirken yapılan hatalardan bir tanesi de tuz kullanmamaktır. Tuz, makarnanın haşlanırken tadını korumasına ve lezzet kazanmasına sebep olur. Ancak tuz kullanırken de ikilemde kalınmaktadır. Bu ikilem ise tuzun miktarı ve ne zaman atılacağıdır.

Makarna pişirirken tuz miktarı makarnanın gramına göre değişiklik göstermektedir. Her 100 gram makarna için 7-8 gram kaba tuz kullanılması gerekir. Tuzun atılma zamanı ise net belirtilmediği gibi su kaynamadan önce atılırsa kaynama süresini bir miktar uzatırken, su biraz kaynadıktan sonra atmak ise suyun kaynama süresini kısaltmaktadır.

Makarna pişirirken tuzun su kaynamadan önce mi yoksa kaynarken mi atılacağı net olarak belirtilmese de makarna ve tuzun aynı anda atılmaması gerektiği net olarak vurgulanmıştır. Kaynar su içerisine makarna ve tuzu aynı anda atmak suyun sıcaklığını düşüreceği için kaynama işlemini kesintiye uğratacaktır.

  • Pişirme Süresi

Makarna pişirirken yapılan hatalar arasında en sık rastladığımız ise pişirme süresine sadık kalmamaktır. Eğer makarnanızın paketinde bir pişirme süresi yazıyorsa bunun bir sebebi olmalıdır. Makarna üzerinde yazan pişirme süresi o makarnanın tam pişme süresini gösterir.

Makarnayı “al dente” olarak seviyorsanız ya da haşlama işleminden sonra başka bir pişirme daha uygulayacaksanız eğer pişirme süresini bir iki dakika kısaltabilirsiniz.

  • Makarnayı Süzmek

Makarna pişirirken yapılan hatalardan bir diğeri ise pişme işlemi tamamlandıktan sonra hemen süzmemektir. Makarna pişmeden önce süzmek için süzgeci hazır edin. Makarna piştikten sonra süzmeden bir kepçe kadarını sosunu bağlamak için suyundan kenara ayırın.

  • Makarnayı Soğuk Sudan Geçirmek

Makarnayı pişirirken yapılan hatalardan en sık karşılaşılan makarnayı süzdükten sonra soğuk sudan geçirmektir. Makarnayı her ne olursa olsun akan soğuk suyun altından asla geçirmeyin. Bu işlem pişirmeyi anında keserek makarnayı şoklar. Bu şoklama aynı zamanda makarnanın kırılmasına, şeklini kaybetmesine de sebep olur. Makarnayı süzdükten sonra yapılacak tek işlem süzgeçten direkt sosun içerisine alınmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx