Devletle Anlaştığı İddia Ediliyordu: Peker’in Adamlarına Bir Yeni Dava

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker Mart ayında Pendik’te ramazan kolisi dağıttırmıştı. Dağıtım yapıldığı sırada olay yerine gelen polis çok sayıda kişiyi gözaltına almış, kolilere ise el koymuştu. Olaya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı.

İKİ KİŞİ SANIK OLDU

Hazırlanan iddianamede Peker’e yakın olduğu iddia edilen Yılmaz Günay, Şunkar Oğuzoğlu sanık olarak yer aldı. İddianamede Pendik’te yapılan operasyonla bini aşkın yardım kolisine el konulduğu, bu kolilerin üzerinde ise, “Reis Sedat Peker 1971 – Bir Umuttur Yaşamak Sedat Peker” ibaresinin yer aldığı belirtildi. Yardım kolilerinin ücretini ise açık kimlik bilgileri tespit edilemeyen Erhan Şahin isimli kişinin ödediği, bu isim hakkındaki soruşturmanın ise ayırıldığı belirtildi.

Suçlamaları reddettiler

İddianamede Yılmaz Günay, Şunkar Oğuzoğlu’nun ifadelerinde suçlamaları reddettikleri belirtti. İki ismin alınan ifadelerinde, yardım faaliyeti olduğundan dolayı organizasyonda yer aldıklarını, suçu ve suçluyu övme gibi bir amaçlarının olmadığını belirttikleri aktarıldı.

‘BEYANLARINA İTİBAR EDİLEMEZ’

Şüphelilerin beyanlarına itibar edilmeyeceğinin vurgulandığı iddianamede, “şüphelilerin aynı suç kastı ve iştirak iradesi altında yardım dağıtma görüntüsüyle, üzerinde kamuoyunun yakından tanıdığı ve hakkında suç örgütü lideri olduğu yönünde soruşturmalar bulunan Sedat Peker’in ismi ve sıfat olarak, toplulumuzda liderlik, saygı ve övgü ifadesi olarak kullanılan ‘Reis’ ibaresinin yer aldığı bantlar yapıştırılmış yardım kolilerinin dağıtma işini organize ederek atılı suçu işlediklerine dair yeterli suç şüphesinin mevcuttur” denildi. Yılmaz Günay ve Şunkar Oğuzoğlu’nun, “Suç ve suçluyu övme” suçlarından 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Sedat Peker’in geçen ramazan ayında Trabzon ve Rize’ye gönderdiği yardım kolilerini dağıtan ve durumu haberleştiren isimler de yargılanmış ve beraat etmişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx