Harekete Geçen FTX Hackerının Cüzdanında Bu 6 Altcoin Var!

Sabah saatlerinde de bildirdiğimiz gibi, geçen yıl FTX borsa istismarına bağlı olan yaklaşık 2.500 Ethereum (4 milyon dolara eşdeğer) aniden hareket etmeye başladı. Neredeyse bir yıl içindeki ilk faaliyete işaret etti. Halkın erişimine açık olan Blockchain verileri bu ilgi çekici gelişmeyi ortaya çıkardı. Peki, hackerın cüzdanında hangi altcoin projeleri var? İşte detaylar…

FTX hackerı, çoğunlukla ETH transferi yaptı

Kriptokoin.com olarak sabah saatlerinde bildirdiğimiz üzere, FTX hackerı harekete geçti. Bu fonların hareketi, anonimliği korumak için bir dizi işlem aracılığıyla düzenlendi. 2.500 Ethereum’un 700’ü, gizliliğe verdiği önemle bilinen bir çapraz zincir köprüsü olan Thorchain Router kullanılarak transfer edildi. Diğer 1.200 Ethereum ise, korumalı işlemleri kolaylaştırmasıyla tanınan gizlilik odaklı DeFi cüzdanı Railgun aracılığıyla gizlice taşındı. Dikkat çekici bir şekilde, 550 ETH hala başka bir cüzdanda bulunuyor ve amacı henüz açıklanmadı.

FTX ve ABD’deki iştirakinin önemli varlıklarını tüketen istismar, borsanın 11. Bölüm iflas koruması için başvuruda bulunmasından kısa bir süre sonra, 11 Kasım 2022’de meydana gelmişti. Bu olay, gözden düşen kurucu Sam Bankman-Fried’ın istifasıyla aynı zamana denk geldi. Fon boşaltımının ardındaki kesin yöntem ve faillerin kimliği gizemini koruyor ve kripto para topluluğunu muallakta bırakıyor. Özellikle, istismar sırasında, yaklaşık 21.500 ETH (o sırada 27 milyon dolara eşdeğer) stablecoin DAI’ye dönüştürülmüştü. Bu sırada, Bankman-Fried’in tüm suçlamalara karşı masumiyetini koruyarak önümüzdeki hafta mahkemeye çıkmasının planlandığını belirtmek çok önemli.

Saldırganın cüzdanında hangi altcoin projeleri var?

Buna paralel bir gelişme olarak, 30 Eylül 2023 tarihinde Lookonchain’den alınan veriler FTX saldırganının adresinin 2.500 ETH daha transfer ettiğini ortaya koymuştur. Bu işlem yazım zamanından sadece 1 saat önce gerçekleşti. Şaşırtıcı bir şekilde, FTX saldırganı şu anda 13 adreste toplam 180.735 ETH’ye sahip ve bunun tahmini değeri yaklaşık 302,5 milyon dolar. Bilgisayar korsanı şu ana kadar 8 milyon dolarlık bir hareket gerçekleştirdi. Bu işlemler için Railgun ve Thorchain’i kullandı. Ayrıca, fonların bu yenilenen hareketi, kripto alanının önde gelen isimlerinden Zhu Su’nun tutuklanmasıyla aynı zamana denk geldi.  Bu son gelişmelere rağmen, FTX hacker’ı çeşitli kripto para birimlerinde önemli varlıklarını koruyor. Hacker’ın adresinde kalan fonlar şu şekilde:

  • Ethereum (ETH): 302.4 milyon dolar
  • Tether (USDT): 3.9 milyon dolar
  • Dai (DAI): 1.6 milyon dolar
  • Binance Coin (BNB): 42.8 bin dolar
  • Bitcoin (BTC): 42.2 bin dolar
  • USD Coin (USDC): 30.2 bin dolar
  • Wrapped Bitcoin (WBTC): 8.8 bin dolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx