II. Dünya Savaşı Sırasında Yaşanmış, Gerçekliğine İnanmakta Zorluk Çekeceğiniz Birbirinden Enteresan 10 Olay

Modern tarihin önemli olaylarından biri olan İkinci Dünya Savaşı, ayrıntılı belgelere sahip olmasıyla tanınmaktadır.  İkinci Dünya Savaşı dönemini daha da ilginç kılan şey; savaşın sona ermesinin üzerinden yaklaşık seksen yıl geçmesine rağmen pek çok kişinin bilmediği, daha az bilinen gerçeklerin varlığıdır.  İkinci Dünya Savaşı, altı yılı aşkın bir süre boyunca çok sayıda dikkat çekici olaya sahne oldu. Bu tür olayları merakınızı gidermek için bir araya getirdik?

Not: Bu içerikteki bazı görseller yapay zeka ile oluşturulmuştur.

Kaynak: https://www.toptenz.net/10-strange-ev…

1. Tekneye paraşütle atlayış, 1945

1945 yazında, İtalyanların gözüpek denemelerini içeren gerçekten alışılmadık bir olay meydana geldi. İngilizler de onlardan geri kalmamak için cesur bir plan geliştirdi: Pilot ve patlayıcılar da dahil olmak üzere tam donanımlı bir tekneyi bir uçaktan paraşütle atarak düşman limanlarına indirmek. Yüzbaşı David Cox, bu olağanüstü cihazı test etmek için cesaret göstererek gönüllü oldu. Ancak kullandığı teknede gerçek patlayıcılar yoktu ve amaçlanan yük ile aynı ağırlıktaydı. Prototipe bağlanan Cox, bir RAF Lancaster’ıyla Devon üzerinde uçtu.  Bomba bölmesinin kapıları açıldığında tekne, açılan paraşütlerle usulca alçalarak Cox’u, uçaktan atılan bir tekneyle iniş yapan tek kişi yaptı. İngiliz Savaş Bakanlığı’nın böyle bir icadı savaşta kullanmamaya karar vermesine rağmen bu şaşırtıcı deneme, filme çekilerek cesaret ve yaratıcılık sergilendi.

2. Koyun yağmuru?

1936 yılında Mussolini’nin Habeşistan’ı (şimdiki Etiyopya) işgali sırasında İtalyan birlikleri tehlikeli Danakil çölünü geçerken çaresiz bir durumla karşı karşıya kaldı. Erzak sıkıntısı çeken birlikleri, ‘dünyanın en acımasız yeri’ olarak bilinen bölgenin acımasız koşullarından kurtarmak için dikkate değer bir çözüm ortaya çıktı. İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait yirmi beş uçaklık bir filo cesur bir hava operasyonu gerçekleştirerek askerlerin üzerine gerekli erzakları bıraktı.  Bozulmuş et erzaklarının yarattığı zorluğun üstesinden gelmek için dahiyane bir fikir uygulandı: Koyun ve boğalar modifiye edilmiş koşum takımlarına bağlanarak paraşütle indirildi. Bu alışılmadık yaklaşımın başarılı olduğu kanıtlandı ve birliklerin zorlukların ortasında hayatta kalması sağlandı.

3. Elmas hırsızlığı?

Mayıs 1940’ta, bir askeri diplomat olan Yarbay Montagu ya da Monty, gizlice İngiltere’nin ünlü Gizli İstihbarat Servisi MI-6’nın bir ajanı olarak görev yaptı.  Lahey’de görev yapan Monty, Almanya’nın Hollanda’yı işgal edeceğini öngörmüştü. Gizli görevini hızla başlattı. Nazilerin Amsterdam’daki değerli elmaslardan oluşan büyük bir zulayı ele geçirmelerini, onları bizzat çalarak önlemeye karar vermişti.

Haftalar öncesinden Amsterdam’daki elmas pazarının ana girişinin anahtarını ele geçiren Monty, sivil kılığına girerek şehre gizlice gitti. Düşman tarafından yakalanması halinde öleceği anlamına gelecek bir eylemdi bu.

Korumasız ve boş olan binaya girdiğinde kasayı açma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Monty, topladığı istihbaratı kullanarak şifreyi çözmek için titizlikle çalıştı.  Ancak zaman ilerliyordu ve yaklaşan Alman askerlerinin sesi koridorlarda yankılanıyordu. Bu onların da elmasların peşinde olduğunu gösteriyordu.  Yaklaşan tehlikeye aldırmayan Monty çalışmaya devam etti. Yakalanması kaçınılmaz gözükürken kasayı açmayı başardı. Tüm elmas stoğunu ele geçirip kaçtı. İşgalci Alman ordusunun varlığına rağmen Monty, İngiltere’ye sağ salim ulaşmayı başardı. Ele geçirdiği elmasları, o sırada sürgünde olan Kraliçe Wilhelmina’ya ve Hollanda hükümetine  teslim etti.

4. Kadın keskin nişancılar?

Fransa’nın Normandiya bölgesinde, müttefik birlikleri benzersiz bir zorlukla karşılaşmışlardı: gizli keskin nişancılar. Şaşırtıcı bir şekilde bu keskin nişancıların bazıları, Alman ve Eksen yanlısı Fransız kadınlardı. Hatta İngiliz Mareşal Bernard Montgomery, birliklerini bu tehlikeli kadın keskin nişancılar konusunda uyarmıştı. Bir olayda, düşmanla işbirliği yapan Fransız bir kadın, yatak odasının penceresinden işgalci müttefik kuvvetlere ateş ediyordu. Erkek sanılan kadın, yaralanana kadar önemli kayıplara neden olmuştu.

5. II. Dünya Savaşı’nın yarasa adamı?

II. Dünya Savaşı sırasında Kaliforniya Eyalet Muhafızları ve Binbaşı Malcolm Wheeler Nicholson, ‘yarasa adam’ paraşütçüleri fikrini tasarladı. Şovmenlerin hava gösterilerinden esinlenerek tulumları yarasa benzeri ‘dalış kanatları’ ile modifiye ettiler. Bu kanatlar paraşütçülerin hızlarını ve inişlerini kontrol etmelerini ve paraşütlerini açmadan önce manevra yapmalarını sağlıyordu. Kanatlı paraşütçülerin havada süzülerek düşman ateşinden kaçmasını amaçlıyordu. 1942 yılında Kaliforniya Eyalet Muhafızları, bu yenilikçi konseptten etkilenen ünlü atlayıcı Mickey Morgan’ı yarasa adam paraşütçü birliğine liderlik etmesi için görevlendirdi.

6. Itter Kalesi’nin hikayesi?

30 Nisan 1945’te Adolf Hitler kendini başından vurarak intihar etti. Avrupa’daki savaş henüz tam olarak bitmemişti ama Üçüncü Reich*‘ın sonu gelmişti. Yüz binlerce asker ve sivil hareket halindeydi, büyük çoğunluğu Sovyet Kızıl Ordusu’ndan kaçmak ve Batılı Müttefiklere teslim olmak için batıya doğru ilerliyordu. Düzen bozulunca Avusturya’daki Itter Kalesi’ndeki Alman muhafızlar, görev yerlerinden kaçtı. Kale, Almanya’nın en yüksek profilli mahkûmlarının tutulduğu bir hapishaneye dönüştürülmüştü. Bu kişiler arasında, Fransa’nın iki eski başbakanı, savaş patlak verdiğinde Fransa ordusunun başkomutanı olan kişi ve dünyanın önde gelen tenis oyuncularından biri de vardı. 

*Almanların kurduğu devletleri ifade eden Almanca kelime. Tarihte üç Reich dönemi vardır.

Gardiyanlarının ortadan kaybolmasıyla mahkumlar, kırsal kesimde dolaşan Waffen SS birliklerinin onları öldürmek için harekete geçmesinden korkuyordu.

Mahkumlardan biri yardım aramak için bisikletiyle yola çıktı. Bir Sherman tankı, on sekiz Amerikalı ve on Alman askerinden oluşan bir güçle geri döndü. Saldırı 5 Mayıs’ta gerçekleşti. Sayıca çok az olmalarına rağmen Amerikan ve Alman askerlerinden oluşan bu beklenmedik güç, esirlerin de etkisiyle yardım gelene kadar SS’leri birkaç saat boyunca oyalamayı başardı. Alman komutan çatışmada öldürüldü. Itter Kalesi Muharebesi’nin İkinci Dünya Savaşı boyunca Amerikan ve Wehrmacht askerlerinin yan yana savaştığı tek an olduğuna inanılıyor.

7. Daily Telegraph’ta bulunan şifreler?

Müttefiklerin Batı Avrupa’yı işgali büyük önem arz ediyordu. Eğer 1944 işgali başarısız olur ise on binlerce müttefik askeri ölecek ya da esir düşecekti ve en erken 1945’e kadar yeni bir girişimde bulunmak mümkün olmayacaktı. Operasyon büyük bir gizlilik içinde planlandı. Ayrıntılardan sadece birkaç üst düzey subay haberdardı. Bu nedenle Daily Telegraph gazetesinin bulmaca cevaplarında işgalle ilgili bir dizi şifreli kelimenin ortaya çıkması büyük bir endişe kaynağı oldu.

Bunlar arasında Overlord (operasyonun kendi adıydı), Neptune (saldırının deniz unsuruna atıfta bulunuyordu), mulberry (Müttefikler tarafından geliştirilen çok gizli yüzer limanlara verilen isimdi) ve tüm bunların ötesinde beş işgal alanının ikisinin kod adları yer alıyordu.

Düşman casuslarının bir şekilde ordunun en üst kademelerine sızmış olmasından korkan Britanya gizli servisi harekete geçti. Bulmacaları derleyen Leonard Dawe sorgulanmak üzere götürüldü. Dawe yanlış bir şey yapmadığına, Almanlarla iletişim kurmaya çalışmadığına ve kesinlikle casus olmadığına dair ısrar etti. Görünüşe göre doğruyu söylüyordu. Bilindiği kadarıyla Dawe bu kelimeleri tamamen tesadüf eseri seçmiş, belki de memleketi Bury St. Edmonds’da askeri personelin bu kelimelerden bahsettiğini duymuştu.

8. İngiliz denizaltısındaki ren geyiği?

1941’de Nazi Almanyası’nın Sovyetler Birliği’ne saldırısına yanıt olarak İngiltere ve ABD, Sovyetler’i desteklemek için silah ve malzeme gönderdi. Bu malzemelerin çoğu, İngiliz denizaltısı HMS Trident gibi gemiler tarafından taşındı. Sovyetler, minnettarlıklarının bir nişanesi olarak Trident’in kaptanına bir ren geyiği hediye etti. Yetişkin bir ren geyiğinin omuz hizası 1.80’in üzerindedir ve ağırlığı 200 kilodan fazladır. Yani bir denizaltında yaşamaya uygun değillerdir. Yine de İngilizler kaba görünmek istemediler. Ren geyiğini kabul ederek ona Pollyanna adını verdiler ve denizaltına yerleştirdiler. Altı hafta sonra İngiltere’ye dönen Trident, Pollyanna‘yı Regents Park Hayvanat Bahçesi’ne bağışladı.

9. Roosevelt’ın ‘yanlışlıkla’ neredeyse ölmesi?

1943’te Roosevelt, Churchill ve Stalin İran’da toplandı. Roosevelt, sağlık sorunlarına rağmen tehlikeli bir yolculuk yapmak zorunda kaldı. ‘USS Iowa’ adlı zırhlısıyla İran’a gitmeyi planlarken denizaltı ve torpido muhribi olan William D. Porter’ın yanlışlıkla bir patlatma fişeğini ateşlemesi sonucu tehlike yaşadı. Porter’ın mürettebatı suikast şüphesiyle tutuklandı. Baş muhrip Lawton Dawson suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldı ancak Roosevelt cezanın iptal edilmesini sağladı.

10. 1940’ın ölümcül maçı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx