Kuzey Kore’de demokrasi şöleni! Seçimlerde ilk kez hayır oyu çıktı!

Kuzey Kore denince akla gelen ilk şey genellikle sert bir diktatör oluyor. Kuruluşundan bu güne kadar Kim hanedanlığı ile yönetilen ülke gerçekten de oldukça sert bir rejime sahip. Bildiğiniz gibi ülkede insan hakları, özgürlük, demokrasi, adalet gibi kavramlara yer yok. Kuzey Kore’de gerçek olan tek şey, ülkenin lideri Kim Jong Un’un ağzından dökülen kelimeler.

Kuzey Kore’de demokrasi şöleni! Seçimlerde ilk kez hayır oyu çıktı!

Takdir edersiniz ki böyle bir ülkede demokrasiden bahsetmek pek de mümkün değil. Fantastik haberlere konu olan Kuzey Kore, belirli dönemlerde Kim hanedanlığının kazanması kesin olan seçimlere gidiyor. Göstermelik bir demokrasi oyununun oynandığı ülkede bu kez de mahalli idareler için seçimlere gidildi. Ancak bu seferki seçimlerde oldukça enteresan bir olay meydana geldi.

Kuzey Kore’de yapılan yerel seçimlerde seçmenler, Kim Jong Un tarafından belirlenen aday için sadece evet veya hayır oyu verebiliyor. Aslına bakarsanız buna sadece evet oyu verebiliyor da demek mümkün. Zira seçmenler, şimdiye kadar hiç hayır oyu verme cesaretinde bulunamamıştı. Ancak 67 yıl sonra bir ilk yaşandı ve bir seçmen, Kim Jong Un tarafından belirlenen aday için hayır oyu kullandı. Ülkede seçimlere katılım yüzde 99,63 olurken, il halk meclisi adayları için seçmenlerin yüzde 99,91’inin evet oyu, yüzde 0,09’unun da hayır oyu verdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx