Rönesans’ta talep toplama başladı

RÖNESANS Holding’in Türkiye’deki ticari gayrimenkul geliştirme ve yatırım şirketi Rönesans Gayrimenkul Yatırım (RGY) halka arz oluyor.

Ak Yatırım ve Deniz Yatırım liderliğindeki konsorsiyum tarafından pay başına 135 liradan halka arz edilecek toplam 33 milyon 357 bin 450 TL nominal değerli payların yüzde 80’i yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 20’si ise yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Talep toplama süreci bugün başlayacak ve 3 gün sürecek. Toplam 4.5 milyar TL büyüklüğündeki halka arzın gerçekleşmesi ile Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın halka açıklık oranı yüzde 10.08 olacak. Sağlanacak kaynağın yüzde 60-65’iyle finansal borç ödemesi yapılacak. Yüzde 5-10’u ticari olmayan borçlara gidecek. Yüzde 15-20’si Maltepe Park Konut yatırımına harcanacak. Yüzde 10-15’i de işletme sermayesi olarak kullanılacak.

Rönesans Holding Kurucusu ve Başkanı Erman Ilıcak önceki akşam ekonomi gazetecileriyle bir araya gelerek halka arz süreciyle ilgili bilgiler paylaştı. Sohbet toplantısına RGY Genel Müdürü Yağmur Yaşar ve Yönetim Kurulu Üyesi Sercan Yüksel de eşlik etti.

Erman Ilıcak

GIC’TEN KURUMSAL KATKI

Government of Singapore Investment Corporation (GIC) ile 2014 yılı sonlarında gerçekleştirdikleri ortaklık sayesinde Türkiye’ye o günlerde 400 milyon ’luk sermaye girişi gerçekleştiğine dikkat çeken Erman Ilıcak “GIC gibi Singapur’un dünya devi devlet fonunun RGY’ye ortak olması, şirketin kurumsallaşmasına çok büyük katkı yaptı” diye konuştu.

Sercan Yüksel ve Yağmur Yaşar’ın verdiği bilgilere göre RGY, 31 Aralık 2023 itibarıyla 85.5 milyar lira (2.6 milyar Euro) değerinde toplam varlık büyüklüğüne, 55.7 milyar lira da öz sermaye büyüklüğüne sahip. 2023 sonu itibarıyla konsolide yatırım amaçlı gayrimenkullerden elde edilen düzeltilmiş kira gelirleri 5.7 milyar lira. Şirketin faiz amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 3.7 milyar lira oldu. Erman Ilıcak ise RGY’nin yılık kira gelirlerinin 120 milyon Euro civarında seyrettiğine dikkat çekti.

30 ÜLKEDE FAALİYETTE

Erman Ilıcak, Rönesans olarak Türkiye ve Hollanda başta olmak üzere 30  ülkede inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında faaliyet gösterdiklerini belirtti ve ekledi:

“2015’ten beri ENR’ın hazırladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde Avrupa’nın ilk 10 şirketi arasındayız.”

Ilıcak Rönesans Holding hakkında da finansal veriler paylaştı. Buna göre holding, 2023 yıl sonu itibarıyla 3.4 milyar Euro seviyesinde özsermayesi ve 3 milyar Euro konsolide gelirleri ile Türkiye’nin en büyük grupları arasında yer alıyor.  İsviçre-İtalya arasında dünyanın en uzun demiryolu tüneli Gotthard, Avrupa’nın en yüksek binası Lakhta Center, dünyanın en büyük doğalgazdan benzin üretim tesisi olan Türkmenistan GTG’de Rönesans imzası var.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx