Sokak sanatçısı Banksy’nin kimliği ifşa oldu

Grafitileriyle tanınan ve toplumsal sorunlara değinen Banksy, dünyanın en meşhur sokak sanatçılarından biri olarak biliniyordu. Kimliğini yıllardır gizleyen Banksy büyük bir gizem yaratmıştı.

2007 yılında Mail on Sunday konuyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış ve Banksy’nin Gunningham olduğunu iddia etmişti. Fakat bu iddia hiçbir zaman doğrulanmamıştı.

Ancak bu hafta, Banksy’nin Yüksek Mahkeme’deki bir davada sanık olarak adlandırılmasının ardından nihayet yüzünü göstermek zorunda kalabileceği ortaya çıktı.

Andrew Gallagher, ‘Banksy Olarak Bilinen Sanatçı’yı hakaretle suçlayan bir dava açtı; diğer davalı, aynı zamanda sanat eserlerini satan şirket olan Pest Control Ltd olarak adlandırıldı.

Gallagher’ın avukatları Mail’e davayla ilgili ayrıntıların “gizli” olduğunu söylese de, mahkemede yapılacak hesaplaşmada maskenin arkasındaki adamı ilk kez ortaya çıkarabilir.

1990’ların başlarından bu yana, Massive Attack şarkıcısı Robert da dahil olmak üzere çok sayıda kişi ‘Banksy’ olarak tahmin edildi, hepsi yanlış çıktı: Del Naja, Gorillaz adamı Jamie Hewlett ve hatta Art Attack sunucusu Neil Buchanan bunlardan bazıları…

Şimdi, bu isimlerden çok daha ‘Banksy’ olabilecek biri, nispeten sade bir “gerilla” sanatçısı olan Robin Gunningham’ın adı anılıyor.

Gunningham’ın Banksy olup olmadığı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx