Sürekli Göz Seğirmesi Yaşayanlar… Bu Hastalığın Belirtisi Olabilir!

Ara ara yaşadığınız göz seğirmesi büyük olasılıkla yorgunluk, stres veya çok fazla ekran kullanımından kaynaklanmaktadır ancak daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Dr. Cornelius Rene, “Göz kapağında bir seğirmenin meydana gelmesinin birkaç nedeni olabilir” diyor. “Ancak en yaygın neden, iyi huylu esansiyel blefarospazm veya BEB olarak adlandırılan, göz kapağının kontrol edilemeyen bir spazmı olan ve genellikle altta yatan bir neden bulunmayan bir şeydir. Eğer sorun sadece bir göz kapağı seğirmesiyse, o zaman buna genellikle miyokimya dediğimiz şeydir; bu, genellikle geçici olan ve genellikle kendi kendine iyileşen, oldukça iyi huylu bir durumdur.”

Stresli bir yaşam tarzıyla ilişkili “beyaz yakalı” bir işte çalışmanın etkili olabileceğini, uzun süre televizyon izleyerek veya bilgisayarda çalışmanın da etkili olabileceğini gösterdi.

Dr Rene, “Miyokymia genellikle kısa bir süre içinde kendiliğinden düzelir” diyor. “İlk etapta acı çekme şansınızı en aza indirmek istiyorsanız, içtiğiniz kahve miktarını azaltabilir veya stresinizi azaltmaya çalışabilirsiniz, ancak bu durum genellikle saatler veya günler içinde ortadan kaybolacaktır.”

İKİ HAFTADAN UZUN SÜREN KALICI GÖZ SEĞİRMESİ YAŞAYANLAR DİKKAT!

“İki haftadan uzun süren kalıcı bir seğirme yaşıyorsanız ve gözünüzün görünümünde veya duyusunda herhangi bir olağandışı değişiklik fark ederseniz, bu, altta yatan bir sorunun göstergesi olabilir” diyor. “Bunlar, kas sertliğine ve gerginliğe yol açabilen, hareketleri ve yüz ifadelerini daha zorlu hale getirebilen ilerleyici bir beyin bozukluğu olan multipl skleroz veya Parkinson hastalığının erken göstergeleri olabilir.”

Bu, herhangi bir sorunun erkenden kontrol edilmesinin gerekli olduğu anlamına gelir; ancak sık sık seğirme veya göz kırpma, blefarospazmın daha şiddetli bir versiyonu olan günlük yaşamı olumsuz etkileyecek noktaya kadar ilerlerse başlı başına bir sorun haline gelebilir. İleri vakalarda göz doktorları, spazm geçiren kasları zayıflatmak için Botox gibi botulinum toksini enjeksiyonlarını kullanmayı, hatta göz kapağının kapanmasına neden olan orbicularis kasında ameliyat yapmayı düşünebilirler.

Ancak ara sıra yaşanan seğirmeler için bunların hiçbirine gerek yok. Gözle ilgili birçok sorunda olduğu gibi, göz çevresindeki kuruluk kısa vadede spazmları daha rahatsız edici hale getirebileceğinden, çoğu insan genel göz sağlığını iyileştirmek için birkaç basit adım atarak fayda görecektir.

Bir ekrana çok fazla bakıyorsanız 20-20-20 kuralını hatırlayın: En az 20 metre uzağa bakmak için her 20 dakikada bir en az 20 saniye ara verin. Ve kulağa bariz gelse bile gözünüzü kırpmayı unutmayın. Dr Rene, “Bir ekrana bakarken unutmak kolaydır” diyor. “Fakat düzenli göz kırpmak gözlerinizi tazeleyebilir.”

Seçeneklerden biri, bir eğer-o halde alışkanlığı oluşturmaktır; örneğin, sosyal medya hesabınızı her yenilediğinizde veya e-postanızı her kontrol ettiğinizde, bilinçli olarak gözlerinizi kırpmanızı kendinize hatırlatabilirsiniz. Son olarak, yorgunluk da bir faktördür; bu nedenle, eğer gecenin geç saatlerinde bilgisayarınızda bu yazıyı okuyorsanız, uzun uzun göz kırpın ve sonra yatağa gidin. Seğirme iyi bir alamet olmayabilir ama iyi bir gece uykusundan sonra her şeyle yüzleşmek daha kolaydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx