Türkiye Ermenileri Patrikliğinden Orta Doğu mücadelesi için Türkiye’ye teşekkür

İsrail’in 75 yıldır topraklarını işgal ettiği Filistinlilere yönelik zalimliği zirve yaptı. 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne bomba yağdıran Siyonistler sadece sivilleri hedef alıyor. Korkunç soykırıma karşı mücadele eden Türkiye, dünya ülkeleri içinde en yüksek sesle ve en net tepkiyi vererek İsrail’in geri adım atmasını hedefliyor.

Gazze’deki soykırımı yürekten hisseden Türkiye’nin barış çabasını yakından gören Türkiye Ermenileri Patrikliğinden yapılan yazılı açıklamada, Orta Doğu’da insanları acı ve kedere boğan elim olayların yaşandığı günlere tanık olunduğu belirtildi.

YERLEŞİM YERLERİNİN DOKUNULMAZLIĞI VURGULANDI

Kitle iletişim kaynaklarından edinilen haberler karşısında kayıtsız kalmanın insan vicdanını yaralayacağının bir gerçek olduğu ifade edilen açıklamada, savaş ortamında sivil yerleşim merkezlerinin dokunulmazlıklarının bulunduğu vurgulandı.

“TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Bu merkezlerin dokunulmazlıklarının uluslararası antlaşmalar ve hukuk prensipleriyle güvence altına alındığının dünya kamuoyunca bilinen ve yadsınamaz bir gerçek olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda, nedeni ne olursa olsun masum sivillerin bulundukları meskenlerin, ibadethanelerin, okulların, hastanelerin, huzurevlerinin savaş ve çatışma ortamında hedef alınarak, her yaşta insanların yaşam haklarına yapılan tecavüzlerin kabulü imkansızdır. İnsanı acı ve gözyaşına boğan, mazur gösterilemeyecek ve savunulamayacak bu tarz uygulamaları reddediyor ve kınıyoruz. Orta Doğu’daki savaş ve çatışma ortamında huzuru ve barışı sağlama çabaları için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne teşekkür ediyor, insanların barış içinde bir arada yaşamalarına matuf gayretleri destekliyor, bu gayretlerin başarıyla sonuçlanması ve bereketlenmesi için dua ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx